Једна мама тврди да је правило од 10 секунди много олакшало њену свакодневицу с малим дететом.

Родитељи знају да малишани, посебно они између прве и треће године могу да буду веома изазовни. То су мали људи с великим емоцијама: желе да буду независни, али им и даље треба доста помоћи, разумевања и стрпљења. У том узрасту деца убрзано расту и развијају се физички, али и ментално. Почињу боље да разумеју околину, питања, захтеве… Али, то не значи да могу реаговати једнако брзо као старији. Заправо, често им је само потребно мало више времена.
Шта је правило 10 секунди?
Мама Тејлор, која своје родитељске трикове дели на друштвеним мрежама, испричала је како су она и супруг почели да примењују једно врло једноставно правило које је значајно смањило фрустрацију у свакодневним ситуацијама с њиховом ћеркицом. Ради се о такозваном правилу 10 секунди – када детету поставе питање или му кажу да нешто уради, намерно сачекају десетак секунди пре него што то понове или понуде помоћ.
На први поглед делује банално, али разлог је врло смислен: малој деци једноставно треба више времена да обраде шта сте их питали, промисле и покушају да одговоре или реагују.
“Одрасли су навикли на брзе реакције. Кажеш нешто и очекујеш акцију одмах. С малом децом то не иде тако. Њима је стварно потребно више времена да схвате шта тачно тражите од њих”, објаснила је Тејлор.
Мање понављања, мање напетости
Ово правило помогло им је да не понављају исту реченицу пет пута заредом, што често доводи до тога да родитељ осећа да га дете игнорише, а оно, с друге стране, почиње да се осећа као да стално нешто ради погрешно.
“Правило 10 секунди помогло нам је да вежбамо стрпљење, али и да нашој ћерки дамо простора да научи да слуша и обради оно што јој говоримо”, рекла је Тејлор. “Рекла бих да нам успева у 80% случајева, а родитељи мале деце знају да је то супер резултат!”
Многи родитељи који су видели објаву ове маме препознали су се у ситуацијама које описује. Неки су се и нашалили: “Мислим да би требало ово да почнем да примењујем и на свог мужа. Њему исто треба дуже да обради информацију…”
“Делим ово с баком и деком ако још једном прекину моју ћерку док покушава да одговори…” А један је коментар можда најтачније описао ствар: “Замислите да учите страни језик тек две године, а неко вам постави питање и одмах очекује одговор. И деци треба времена!”
Закључак? Некад је довољно само сачекати. Ако се малишан “прави да вас не чује” или морате да му поновите пет пута исту ствар, можда му је само потребно неколико секунди више.
Правило 10 секунди није чаробна формула, али и те како може смањити тензије и учи децу (а и нас!) стрпљењу и пажњи.
Преузмите андроид апликацију.