Почетна > Културна сцена

Културна сцена Нови Сад

Пратећи програм изложбе Живот – Сан – Смрт. Европски оквири српског симболизма

Током трајања изложбе Живот – Сан – Смрт. Европски оквири српског симболизма у Галерији Матице српске очекује вас богат и квалитетан пратећи програм који смо припремили са жељом да нашој публици и посетиоцима приближимо основне идеје и особености европског и српског симболизма.
Фото: Градске инфо
Конзерваторска прича

Лице обнове – „Христов лик на Вероникином убрусу“ Габријела фон Макса

Мр Данило Вуксановић децембар у 18.00 сати

У којој мери је био сложен поступак рестаурације и конзервације хелиографије аутора Габријела фон Макса Христов лик на Вероникином убрусу из 1874. године? Због чега је папирни носиоц на којој је чувена представа Христа, морао добити нову подлогу и по чему је био специфичан задатак реконструкције штампаног слоја папира на којој је хелиографија?

Ваше присуство можете пријавити попуњавањем кратког електронског формулара.

 Предавање

Српска скулптура кроз призму европске симболистичке традиције

Мср Олга Жакић

17.  децембар у 19.00 сати

Након ослобођења од владавине Османског царства и образовања српске монархије, успоставља се јавна споменичка скулптура у Србији. Креирају се уметничка дела у национално-династичким оквирима која прате захтеве актуелних владара.

Истовремено, долази до појаве уплива симболистичке естетике која из крутих истористичких и националистичких темеља, издиже ова дела на универзални, ванвременски и наднационални ниво.

Такве су биле скулптуре Споменик Карађорђу, Пашка Вучетића и Сфинга, Ивана Мештровића. Упоредо, Симеон Роксандић под утицајем минхенске интелектуалне струје ствара симболистичке скулпторалне представе на Калемегдану.

Оне еманирају ничеанско аполонијско-дионисијску дихотомију, репрезентујући борбу човека и звери. Сценична уметничка дела, Рибар и Победа, кроз визуелни језик симболизма оличавају Дарвинов принцип борбе за опстанак.

У српској скулптури симболизма издваја се и декоративна пластика, вајара Ђорђа Јовановића. У његовим делима попут Напуштене и Туге, симболистичка поетика служи за сугерисање интимније и интуитивније стране живота. Јовановићеве представе функционишу као симболистичка слика душе.

Олга Жакић је завршила основне и мастер студије на Одељењу за историју уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду.

Докторанд је на истом одељењу и ради као истраживач сарадник на Филозофском факултету у Београду. У научно-истраживачком раду превасходно се бави европском уметношћу XIX века, али истражује и феномене дарвинизма, еволуционизма и симболизма из домена националне уметности и визуелне културе друге половине XIX и првих деценија XX века.

Ваше присуство можете пријавити попуњавањем кратког електронског формулара.

Улазница за све пратеће програме износи 200.00 динара.

Пратећи програм изложбе биће реализован уз поштовање свих прописаних епидемиолошких мера.

Predstava “Bura” u Srpskom narodnom pozorištu

 

Преузмите андроид апликацију.