Почетна > Културна сцена

Културна сцена Нови Сад

Позоришни фестивал „Упад“ у Фабрици СКЦНС-а

Треће издање позоришног фестивала „Упад“, који је пре две године покренуо Студентски културни центар Нови Сад, одржава се од 18. до 25. октобра у Фабрици СКЦНС-а.
Фото: PrtSc/SKCNS Fabrika/Facebook

Овај позоришни фестивал део је европског пројека „Be SpectActive!“ који се бави развојем публике.

СКЦНС учествује у пројекту као партнерска организација. Основна идеја „Упада“ је промовисање и популаризација позоришне уметност за младе, а све представе у програму изабрали су активни млади гледаоци.

Све представе почињу у 20.00 часова, сем представе „За шта бисте дали свој живот“, која ће бити изведена два пута, у 18.00 часова и 21.00 час.

Отварање фестивала, 18. октобар

Ове године фестивал ће отворити перфоманс „In our Dream“ која је настала у продукцији асоцијације Аrt Ritam.

Фото: СКЦНС

„У нашем сну“ је игра, истраживање, фрагментација света снова унутар и кроз архетипе несвесног. Стапа перформанс и инсталацију како би гледаоцу пружио прилику да постане његов део на имерсивном путовању, пролазећи се кроз четири различите секције, све дубље у скривене,
унутрашње светове и колективне наративе снова.

Концепт су осмислиле Соња Стојановић и Kristina Feldhammer које и изводе овај перформанс.

Друго вече, 19. октобар

Друге вечери фестивала на репертоару је представа „За шта бисте дали свој живот?“, настала у копродукцији „East West Centar“ из Сарајева и Позоришта „Промена“ из Новог Сада.

Фото: СКЦНС

Како каже редитељ Харис Пашовић, идеја за ову представу зачета је на часовима мастер програма из предмета Глума на Академији уметности у Новом Саду док је радио са студентима глуме у класи проф. Бориса Исаковића.

„Радили смо театарске портрете неколико људи који су дали живот за своју идеју. Питао сам глумце: За шта бисте ви дали свој живот? Када се изузме породица, за коју би већина људи жртвовала свој живот, остаје питање да ли постоји идеја или пројекат за које би смо дали свој живот?
Тако је започео овај изузетно узбудљиви процес у којем разматрамо судбине, идеје, филозофије, увјерења, и паралелно – нове театарске форме. Театар који стварамо је интелектуални театар, али он није отуђен од гледаоца који нема високо образовање или не поседује мноштво
информација. Наш је театар доступан сваком гледаоцу; идеје припадају свима“, каже Пашовић.

Треће вече, 20. октобар

На репертоару је „Шести октобар“, представа Народног позоришта из Ниша, редитеља Андреја Носова, настала према тексту Тисе Милић.

Фото: СКЦНС

„Ово је прича о једном летовању. О нади да ће можда бити боље. Ово је прича о једном рођендану. О породици. О аутомобилу који је требало да реши нашу будућност. Двадесет година касније само смо љути, нада је негде залутала. Тако изгубљени тумарамо између различитих знакова и појава. Огледала нема, а побуна је само форма за избегавање одговорности. Кад нико није крив, ништа се и не догађа. До следеће прославе“, стоји у опису редитеља Носова.

Четврто вече, 21. октобар

На програму је представа „Ја сам Акико“ у продукцији Фестивала еколошког позоришта за децу и младе и „БУДИ“ Фестивала.

Фото: СКЦНС

Редитељка је Миља Мазарак, а како стоји у опису, представа „Ја сам Акико“ суочава нас са феноменом усамљености код деце и одрастањем у породици са само једним родитељем – као једном комплексном, озбиљном и важном темом за коју сматрамо да није довољно заступљена, како у књижевности, тако ни у позоришту за децу.

Пето вече, 22. октобар

На програму је представа „Raw Play“, „ApsArt Centar“ за позоришна истраживања. Настала је у режији Александре Јелић, а по тексту Богдана Шпањевића.

„Raw Play“ – игра са шест живота је интерактивна вербатим позоришна представа о проблемима младих људи.

„Raw Play“ је сурова позоришна игра у којој публика путем мобилне апликације управља животима (тј. животним исходима) ликова на сцени заглављеним у лимбу између воље судбине и воље публике.

Шесто вече, 23. октобар

На репертоару је представа Лее Јевтић „Папа Јована“, настала на основу истоименог романа Done Vulfolk Kros који се бави животом девојчице, касније жене, рођене у 9. веку, обдарене мудрошћу и жељом за учењем. Упркос одрастању уз католичког свештеника који је сматра промашајем тиме што је женско дете, она на крају доспева на трон папе.

У питању је ауторски пројекат Лее Јевтић који се бави преиспитивањем патријархалног система вредности који нам је друштвено наметнут као „normalan&quot“.

Затварање фестивала, 25. октобар

Фестивал ће затворити представа „Прослава“, Позоришта „Промена“, у режији Бориса Лијешевића. У овој представи Хеље, глава породице, слави свој 60. рођендан у данском селу убрзо након смрти његове ћерке Линде. Његов син, Крестјан, који је дошао на рођендан, има план. Он открива породичне тајне и прослава убрзо постаје вече породичног откровења.

За ученике и студенте улаз је бесплатан уз обавезну резервацију на број телефона 064/8599-940 или на имејл skcnovisad@gmail.com.

Редовна цена улазница је 500 динара и моћи ће да се купе пред почетак представа у Фабрици.

„Be SpectActive!“ је међународни пројекат који се реализује у оквиру ЕУ програма Креативна Европа – Култура, и који окупља 19 партнера из 15 земаља широм Европе. У фокусу пројекта је развој активне публике и партиципација, као и међународна мобилност уметника.

Фестивал „Упад“ подржало је и Министарство културе и информисања Републике Србије.


 

Преузмите андроид апликацију.