Почетна > Србија
Србија

Позив младима на конкурс за упис у војне школе

Начелник Војне академије пуковник ванредни професор др Срђан Благојевић и кадети Наталија Илић и Ђорђе Ђермановић позвали су младе да се пријаве на новоотворене Конкурсе за упис у војне школе.
Фото: Војна Академија

Благојевић је констатовао да је интересовање младих за војни позив у нашој земљи традиционално велико и истакао да се прошле године на Конкурс за упис у Војну академију пријавило 11 посто више младића и девојака који негују љубав према отаџбини, у односу на претпрошлу годину.

На питање какво је предзнање потребно за Војну академију, имајући у виду да су кадеткиња Илић и кадет Ђермановић завршили Војну гимназију, пуковник је нагласио да свака од војних школа у том смислу има своје захтеве, те да је за упис потребно да се положи тест знања и провера физичких способности јер кандидати, како је подвукао – морају бити психофизички способни за тако важан позив.

„Када је реч о Војној академији, ми ове године примамо 100 кадета на седам различитих образовних профила. Ту је студијски програм Копнене војске, студијски програм Војног ваздухопловства као најинспиративнији, затим Економија одбране, а имамо и четири студијска програма који су инжењерског образовног профила“, рекао је пуковник Благојевић гостујући на РТС-у.

Додао је да је школовање на свим војним школама бесплатно и додао да, поред тога, ученици и кадети добијају и месечне стипендије, али је напоменуо да је суштина у квалитету образовања, васпитања и врхунском знању које они стичу у војним школама.

На питање какав је пут после завршетка школовања рекао је да Министарство одбране и Војска Србије обезбеђују сигуран посао и предвидиву каријеру, а да постоје и могућности за даље школовање и усавршавање у оквиру Универзитета одбрана, на осталим универзитетима и факултетима у Србији и у иностранству.

Фото: Војна Академија

Говорећи о суштинским разлозима зашто млади људи треба да упишу војну школу, начелник Војне академије рекао да се војни позив не ради, нити одрађује, него се живи.

На питање о разлозима и мотивацији за војну школу кадеткиња Наталија Илић је рекла да се није покајала.

„Нисам се покајала, стекла сам много нових знања, много искуства и незаборавних успомена па упис Војне академије више није представљао питање, већ наставак пута којим сам кренула“, рекла је Илић.

Кадет Ђорђе Ђермановић сагласио се са речима своје колегинице и додао да је и сам прво уписао Војну гимназију, а затим и Академију која, како је нагласио, после дипломирања нуди усавршавања на свим нивоима студија.

Фото: Војна Академија

Упитана како су се суочавали са изазовима одвајања од породице, Илић је рекла да ученицима и кадетима то не пада тешко колико то, можда, изгледа са стране.

„Трудимо се да заједно нађемо најбољи начин да извршимо све наше обавезе, а да нам то буде и занимљиво“, навела је Илић.

Ђермановић је подсетио да је Војна академија институција која баштини традицију официрског образовања од 1850. године и да су се у њој школовале највеће српске војсковође, што је, као је оценио, само по себи велика част.

Фото: Војна Академија

Он је упутио позив младима да се пријаве на конкурсе за војне школе које нуде широко образовање и сигуран посао.

Конкурси за упис у Војну академију, Медицински факултет ВМА, Војну гимназију и Средњу стручну војну школу „1.300 каплара“ отворени су јуче, 15. фебруара, а рок за конкурисање је до 31. марта.

Nijagarini vodopadi u bojama srpske trobojke

Преузмите андроид апликацију.