Топлотни талас у једној од најхладнијих области на свету изазвао је шумске пожаре и запретио сибирском граду Јакутску „ваздушном апокалипсом“ у виду густог отровног дима, упозоравају службе за праћење атмосфере.
Високи нивои честица хемикалија укључујући озон, бензен и цијановодоник, могу ово учинити једним од најгорих глобалних загађења ваздуха у историји.
Локалне власти упозориле су 320 000 становника да остану у затвореном како би избегли загушујуће димове од пожара који би могли оборити прошлогодишњи рекорд, пише лондонски Гардијан.
Сателитска анализа показује да су последњих дана нивои ПМ 2.5, односно малих честица које могу ући у крвоток и оштетити људске органе, порасли изнад 1 000 микрограма по кубном метру, што је 40 пута више од препоручених безбедних нивоа Светске здравствене организације.
У уторак је квалитет ваздуха у Јакутску био ПМ 2.5 од 395 микрограма, што спада у екстремну категорију ваздушне апокалипсе, која по дефиницији носи непосредне и тешке последице. На руским друштвеним мрежама наводе да је то 17 пута горе од просека у најзагађенијим градовима Индије или Кине.
СНН тврди да дим путује чак до Аљаске.
Научници сматрају да је људски фактор у климатским променама важан узрок ових догађаја. Јакутск је најхладнији град на планети током зиме, али због глобалног загрејавања летње температуре овде расту најмање 2,5 пута брже од светског просека.