Кељ је члан породице купуса, а листови могу да буду зелени или љубичасти, глатког или коврџавог облика.
Има укупо 33 калорије, 6 грама угљених хидрата (од којих су 2 влакна) и 3 грама протеина. Кељ садржи врло мало масти, али велики део масти у њему је омега-3 масна киселина која се зове алфалиноленска киселина.
С обзиром на невероватно низак садржај калорија, кељ је међу најхранљивијим намирницама које постоје.
Кељ и антиоксиданти
Кељ је препун моћних антиоксиданата попут кверцетина и кемферола. То укључује бета-каротен и витамин Ц, као и разне флавоноиде и полифеноле.
Антиоксиданти су супстанце које помажу у сузбијању оксидативног оштећења слободних радикала у телу.
Витамин Ц
Кељ је одлича извор витамина Ц, који је важан антиоксидант растворљив у води који служи многим виталним функцијама у ћелијама тела.
На пример, неопходан је за синтезу колагена, најзаступљенијег структурног протеина у телу. Кељ има много више витамина Ц од другог поврћа, садржи га око 4,5 пута више од спанаћа.
Шоља сировог кеља садржи чак више витамина Ц од целе поморанџе.
Холестерол
Кељ може да помогне у смањењу холестерола. Холестерол има многе важне функције у телу. На пример, користи се за производњу жучних киселина, које помажу телу да вари масти.
Јетра претвара холестерол у жучне киселине, које се затим ослобађају у дигестивни систем кад год поједете мастан оброк.
Витамин К
Кељ је један од најбољих извора витамина К на свету. Витамин К је важан нутријент. Активира одређене протеине и даје им способност да везују калцијум. Сматра се да једна шоља сировог кеља садржи скоро 7 пута више од препоручене дневне количине.
Бета-каротен
Често се тврди да је кељ богат витамином А, међутим, он је заправо богат бета-каротеном, антиоксидансом који тело може да претвори у витамин А.
Мршављење
Кељ има неколико својстава која га чине храном погодном за мршављење. Има веома мало калорија, али и даље вам помаже да се осећате сито. Због мале калоријске вредности и много воде, кељ има ниску енергетску густину.
Преузмите андроид апликацију.