Почетна > Бизнис
Бизнис

Потрошња вина пала на најнижи ниво од 1961.

У протеклих пет година глобална  продаја смањена за 12 одсто, док је просечна цена боце порасла за око 30 одсто.
Фото: Unsplash/Deeliver

Светска потрошња вина у 2024. години пала је на најнижи ниво за више од шест деценија, саопштила је данас Међународна организација за винову лозу и вино (ОИВ), упозоравајући на могуће додатне ризике по индустрију, укључујући америчке царине и промене у навикама потрошача.

Према подацима ОИВ-а, укупна глобална потрошња вина износила је прошле године 214,2 милиона хектолитара, што је пад од 3,3 одсто у односу на 2023. годину и најнижи ниво још од 1961. године, када је потрошња износила 213,6 милиона хектолитара, пише „Гардијан”, а преноси Танјуг.

Истовремено, глобална производња вина пала је за 4,8 одсто, на 225,8 милиона хектолитара, што је такође најнижи забележени ниво у више од 60 година.

„Индустрију вина погодила је савршена олуја – забринутост по здравље, инфлација, геополитичке нестабилности и дугорочне промене у потрошачком понашању”, рекао је шеф сектора за статистику у ОИВ-у Ђорђо Делгросо.

У годишњем извештају је наведено да је од 2019. и 2020. године до данас потрошња вина смањена за 12 одсто, док је просечна цена боце порасла за око 30 одсто.

У Сједињеним Америчким Државама, које су највеће тржиште вина на свету, потрошња је пала за 5,8 одсто, на 33,3 милиона хектолитара. Делгросо је оценио да би потенцијалне царине, које је увео амерички председник Доналд Трамп, могле да представљају додатни ударац по индустрију.

У Кини продаја вина и даље није достигла ниво пре пандемије вируса корона, док је у Европи, која чини скоро половину светског тржишта, потрошња пала за 2,8 процената.

Кина престигла Немачку и Јапан у извозу аутомобила

Преузмите андроид апликацију.