Када се пре нешто мање од две деценије иноватор Илон Маск појавио са електричним аутомобилом “тесла” менаџмент тадашњег РТБ Бора, који је био у државном власништву, није ни сањао да ће то моћи дебело да наплати, јер ће бакар постати “црвено злато” новог доба.
Сведоци смо да цена ове руде непрекидно расте, Бор повећава производњу и отвара ново налазиште “Чукару Пеки”, акције “Зиђина”, већинског власника борског басена скачу на берзи, а корист ће осим Кинеза, имати и Србија.
Цео свет прихватио је електрична возила као добро решење у борби против емисије угљен-диоксида и климатских промена, али како та индустрија расте и постаје масовнија, на видело долазе проблеми које би њихова производња могла узроковати, а један од њих је и несташица бакра.
Ова руда је кључна за производњу електричних аутомобила, јер је за њих потребно чак четири пута више бакра у односу на количину која се троши у производњи класичних возила на бензински и дизел погон.
Међународна агенција за енергију процењује да ће бакар остати метал који се највише употребљава у производњи технологија које користе обновљиве изворе енергије. Треба узети у обзир и то да је од 224 налазишта бакра пронађених између 1990. и 2019, само њих 16 откривено у последњих 10 година, што значи да би проналажење и развој нових рудника требало да буде приоритет за подмиривање растуће тражње за зеленом енергијом. Предвиђа се да ће до 2030, потражња за бакром порасти за готово 600 одсто.
Од почетка прошле године, када је порасла на 9 000 долара по тони, цена бакра је наставила да расте и пре неколико дана је достигла 13 300 долара, па је пала на 10 150.
Овакав развој догађаја је од користи за кинеску компанију „Зиђин” чије акције су на Хонгконшкој берзи порасле за 8,2 одсто. Она је највећи извозник Србије, са двогодишњим приходом од 1,7 милијарди евра. За осам месеци 2021. извоз је био 556,1 милион евра. Притом је у првој половини године 12 одсто увећана производња из постојећих капацитета, а како је најавио Бенџамин Ђао, главни инжењер компаније “Зиђин”, очекивања су да на крају 2021. производња буде већа за 38 процената.
Преузмите андроид апликацију.