Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Потрага за савршеним селфијем или фотографијом уништава природу, упозоравају научници

Потреба за драматичним селфијем или савршеном фотографијом пејзажа показује се штетном за природу, показала је нова аустралијска студија.
Фото: Pexels/Monstera production

Истраживачи су идентификовали неколико директних и индиректних утицаја које је појава и значај друштвених медија имала на природно окружење, укључујући поремећаје у обрасцима парења и исхране животиња и гажење угрожених биљних врста. Индиректни утицаји укључују ширење болести и повећан криволов флоре и фауне.

Према речима др Роба Дејвиса, вишег предавача на Univerzitetu Edith Cowan (ECU), појава друштвених медија створила је еколошки утицај који иначе никада не би постојао.

– Групе на друштвеним мрежама олакшале су људима да идентификују локацију угрожених биљних врста или подручја за парење птица или дивљих животиња, са информацијама које се брзо шире и узрокују велики прилив људи у области које би иначе остале нетакнуте. Као резултат, обрасци парења и исхране животиња су поремећени, а постоји и повећан ризик од предаторства. Поред тога, коришћење позива и дронова оставља дуготрајан утицај – рекао је др Дејвис.

Ванредни професор на Школи молекуларних и животних наука на Универзитету Цуртин, Бил Бејтмен, указао је на критично угрожену врсту дрозда која је показала промењене обрасце гнежђења због ометања фотографа.

– Такође знамо да су орхидеје веома подложне гажењу и променама станишта, а многе групе су угрожене повећаним туризмом и рекреативним активностима које се промовишу путем друштвених медија. Али то није само на копну и у ваздуху: блиц фотографија и ометања од стране ронилаца могу негативно утицати на морски живот, попут кит ајкула и других осетљивих водених организама – упозорава др Бејтмен.

Орхидеје популаран садржај на друштвеним мрежама

Истраживачица Одељења биодиверзитета, заштите и атракција Кингс Парк, др Белинда Дејвис, приметила је да су орхидеје посебно популаран садржај за објаве на друштвеним мрежама, а чак постоје групе на друштвеним мрежама посвећене објављивању фотографија аутохтоних орхидеја.

– Те групе могу имати више од 10.000 чланова, тако да би брзо ширење информација о локацијама цветања и повећан саобраћај на кључним местима требало сматрати новом претњом. Орхидеје могу имати врло специфичне интеракције са једном врстом опрашивача и гљива. Претерана посета не само да директно утиче на орхидеје гажењем, већ може и индиректно утицати на интегритет њихових еколошких интеракција, чинећи их рањивим – рекла је она додајући ипак да упркос негативним странама корисника друштвених мрежа који нарушавају природна станишта, фотографија може бити невероватно моћан алат за очување природе, подстичући и јачајући еколошки активизам и повезивање с природом.

У истраживању су учествовали научници са Univerziteta Edith Cowan (ECU), Univerziteta Curtin, Univerziteta Murdoch и Одељења биодиверзитета, заштите и атракција Кингс Парк.

Šest originalnih stajlinga za plažu

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке