Почетна > Бизнис
Бизнис

Постављен добар оквир да се дуплирају јапанска улагања у Србију

Министарка за рударство и енергетику Дубравка Ђедовић Хандановић оценила је данас, после низа састанака са јапанским званичницима у Токију, да је постављен добар оквир да се јапански инвеститори заинтересују и наставе улагања, повећају их и дуплирају у наредним годинама, као што су то учинили прошле године.
Фото: Танјуг/МРЕ/Емилија Јовановић

Министарка је, након сусрета са Парламентарном лигом пријатељства Србија-Јапан, истакла да су у питању људи који су изузетно упућени у прилике у Србији и билатералне односе наше две земље.

Како каже, њих је веома занимао развој тржишта електричних аутомобила и како се Србија ту позиционира, с обзиром на природна богатства наше земље, пре свега могућности производње батерија неопходних за производњу батерија за електрична возила.

Такође и како Србија планира енергетску транзицију и прелазак на чистије изворе енергије.

Разговарано је и о могућностима продубљивања наше сарадње у области спољне трговине, пре свега кроз могућност регионалне канцеларије Џетро (Јапанска спољнотрговинска организација) у Београду.

„Састала сам се и са руководством Кејданрен, највеће пословне асоцијације у Јапану, која окупља највеће инвеститоре из Јапана. Ту су компаније од Хитачија и Иточуа до осталих великих јапанских компанија, као и финансијских институција које их прате. Оне су показале заинтересованост за наше тржиште, прате узлазни развој наших односа и повећани број јапанских инвестиција у нашу земљу. Све то говори у прилог томе да имамо једну здраву основу да наше односе још више јачамо“, рекла је Ђедовић Хандановић.

Министарка је навела да су у фокусу разговора били и енергетска транзиција и нове технологије које јапанске компаније могу да понуде.

„Наравно, причали смо о хидро потенцијалима. Хитачи и Мицубиши група је веома позната у производњи турбина за хидро електране. Разговарали смо и о томе како Јапан има изазова да пређе на чистије технологије. Они, такође, доста користе угаљ и имају нове технологије комбинација амонијака, хидрогена, пре свега за прелазак на чистије изворе енергије, али и за остале видове како да једноставно са угља обаве транзицију која је неопходна“, истакла је министарка.

Како каже, имамо једну изузетну прилику да продубимо наше односе кроз разне институционалне подршке и да наставимо да будемо на добром путу нових инвестиција из Јапана и присутности јапанских компанија и њихових технологија.

Када се подвуче црта након низа састанака у Јапану, министарка каже да је изузетно задовољна, јер се показало да са највишег врха, министара у влади Јапана, има изузетно доброг познавања Србије и прилика у Србији, као и званичника који су више пута боравили у Србији и који су свесни узлазне путање развоја наших односа.

„Мислим да је добро да смо то потенцирали током ове посете, прилике које Србија нуди, политичку и економску стабилност, али и наш проспект економског развоја, који је у последњих годинама и те како потврђен. И ове године, без обзира на успоравање економије у земљама Европске уније, Србија и даље тежи да оствари више од дупло већег раста него у односу на ЕУ“, навела је Ђедовић Хандановић.

Према њеним речима, енергетски сектор је веома битан и у том смислу су најављени наши планови и инвестиције у производњи, у преносну мрежу, у дистрибутивну мрежу, али и у диверсификацију гасних рута које постоје.

Министарка је подсетила да је Планом развоја енергетске инфраструктуре и мера енергетске ефикасности планирано да се у српски енергетски сектор уложи приближно 15 милијарди евра у наредних 10 година.

„Све то представља један добар оквир да се јапански инвеститори заинтересују и наставе улагања, повећају их и дуплирају у наредним годинама, као што су то учинили прошле године. Заиста смо изузетно добро примљени, на највишем нивоу свих институција са којима смо се видели, од њихове највеће пословне асоцијације до врха ЈИЦА (Јапанска агенција са међународну сарадњу ЈИЦА) и Парламентарне лиге. Један топао пријем, јако гостопримљив и са жељом и намером да се продубе односи и да се узврате посетет Србији“, рекла је министарка.

Како каже, Србија ће се трудити да то тако и остане.

Grčki radnici u javnom sektoru štrajkuju zbog planiranih izmena zakona o radu

Преузмите андроид апликацију.