Народна банка Србије (НБС) је још почетком 2015. године уврстила кинески јуан на курсну листу, а сада државни званичници најављују да би валута најјаче економије света могла да се нађе и у девизним резервама. У централној банци потврђују да то разматрају.
„НБС је у процесу обезбеђења неопходних предуслова за укључење на кинеско тржиште обвезница. Конкретне одлуке о улагању одређеног дела девизних резерви у финансијске инструменте у јуанима доносиће се уз анализу свих неопходних фактора, имајући у виду и да је то пета међународна валута којом се највише тргује на глобалном финансијском тржишту, такође пета најчешће коришћена валута у глобалним плаћањима, као и шеста валута по учешћу у глобалним девизним резервама”, кажу у НБС.
Прописима је дефинисано да се валутна структура девизних резерви одређује у складу с валутном структуром спољног дуга Србије, што је пракса многих централних банака.
Тиме се у највећој мери обезбеђује такозвани природни хеџинг, односно заштита од валутног ризика. У складу с наведеним, у валутној структури наших девизних резерви доминира евро, око три четвртине, а затим амерички долар.
Имајући у виду висок ниво девизних резерви, то што јуан улази у валутну структуру спољног дуга Србије, као и интернационализацију јуана и његов све већи значај у глобалним плаћањима и на међународном финансијском тржишту, НБС је као једну од могућности за проширивање инвестиција разматрала улагање дела девизних резерви у активу деноминовану у јуанима.
Једна од битнијих чињеница посматрано са становишта централних банака је да је кинеско тржиште обвезница, након америчког, друго по величини на глобалном нивоу (око 16 одсто глобалног тржишта обвезница) и да на њему доминирају обвезнице издате у Кини.
Nemačka se oslobodila ruskog gasa, ali sad zavisi od mineralnih đubriva iz Rusije
Преузмите андроид апликацију.