Народни посланици у Немачкој у просеку прошле године зарађивали су 183.706 евра, и поред тога што су им месечна примања 10.600 евра, пренео је данас Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ).
Бундестаг је у јесен 2021. променио уредбу о обавези пријављивања примања, па посланици сада морају да наводе сва додатна примања која су већа од 1.000 евра месечно или више од 3.000 евра у календарској години, тако да су према евиденцији парламента, немачки посланици, не рачунајући посланичке плате, зарадили укупно скоро 20 милиона евра.
“По мом мишљењу, политичка активност увек захтева одређени степен независности. Пре више од 20 година изградио сам професионалну егзистенцију као самостални адвокат. Желим да то задржим, поготово што не могу да предвидим колико ће трајати мој посланички рад’, рекао је посланик СПД-а Матијас Мирш.
ФАЗ наводи да су тројица посланика имала додатне приходе појединачно веће од милион евра, и то Себастијан Брем (ЦСУ) са 2,7 милиона евра, Александер Енгелард (ЦСУ) са 1,7 милиона евра и Томас Хајлман (ЦДУ) са 1,2 милона евра.
Осим неколико оних који највише зарађују, број посланика који имају додатна примања која подлежу пријављивању увелико варира међу странкама – док је само 20 одсто посланика АфД-а, левице и зелених навело додатне приходе, у СПД-у је 35 одсто њих навело да примају плату са стране.
Уз ново правило о пријави додатних прихода, листа недозвољених бенефиција је проширена када је реч о посланицима Бундестага, па им тако више није дозвољено а примају новац за предавања која су “у директној вези са вршењем њиховог мандата“, а новчане донације за активности и лобирање у вези са посланичким мандатом такође више нису могуће.
Преузмите андроид апликацију.