Почетна > Србија
Србија

Поскупљење кафе у свету одразиће се и на Србију

Специфична ситуација у Бразилу када је у јулу температура пала испод нуле и повећање цена транспорта из Вијетнама одразиће се на цену кафе у Србији која ће, према речима секретара Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије Александра Богуновића, до краја године скочити за 10 одсто.
Фото: Pixabay/Pexels

„Очекује се да ће цена ићи за 10 одсто горе у периоду до краја године, али је сасвим извесно да ће наредне године цена кафе порасти бар за још пет посто горе“, рекао је Богуновић за Танјуг, истичући да би нова цена кафе била од 270 до 300 динара за 200 грама.

Такође је додао да се кафа која се тренутно налази на тржишту Србије повлачи из залиха, а да су цене „отишле“ на глобалном нивоу и до 90 одсто те да је поскупљење након увоза неминовност.

Богуновић је рекао да се ситуација из Бразила доста одразила на цену на берзи, јер је род арабике десеткован због мраза.

„Поскупљење арабике довело је до тога да, због веће потражње, скочи цена и арабусте, која је ове године одлично родила и сада прати раст цене на тржишту“, каже он.

Објаснио је да на увећање цена кафе утиче поскупљење цена транспорта, које је последица тога што нема довољно контејнера у којима се роба превози, истичући да је са 1000 долара транспорт скочио на 10.000.

Навео је да се цена кафе у Србији четири године није мењала, јер су произвођачи задржали исте цене, иако је акциза на кафу расла и сада је износи 8,4 одсто.

Фото: Pixabay/Free-Photos

Осврнуо се на то да постоји могућност да ће због јаче цене, многи покушати да „науштрб квалитета“, кроз различите мешавине појачају садржај неких других сурогата кафе, али да ће, због новог правилника о квалитету, то бити истакнуто на декларацији.

Он истиче да се годишње у Србији увезе око 30.000 тона кафе и то углавном из Бразила, који је највећи произвођач кафе арабика на свету и снабдева чак трећину светског тржишта.

Поред ове сорте кафе, Србија из Вијетнама набавља робусту, а увози се кафа из Уганде, Костарике, Колумбије, Јамајке и Индонезије.

Pumpe u Britaniji ostale bez goriva zbog panične kupovine, Džonson razmatra i angažovanje vojske

 

Преузмите андроид апликацију.