Почетна > Србија
Србија

Посебан стаж и остваривање права из пензијског и инвалидског осигурања

Шта подразумева по­се­бан стаж?

Фото: Градске инфо

ГЛОСА

Пензијски стаж = стаж осигурања + посебан стаж


ГЛОСА

За раз­ли­ку од ста­жа оси­гу­ра­ња, ко­ји се утвр­ђу­је на осно­ву при­ја­ва ре­ги­стро­ва­них у ма­тич­ној еви­ден­ци­ји, по­се­бан стаж се ис­кљу­чи­во утвр­ђу­је по зах­те­ву оси­гу­ра­ни­ка, ре­ше­њем


Оси­гу­ра­ни­ци ко­ји се при­пре­ма­ју за од­ла­зак у пен­зи­ју неретко су у недоумици која категорија пензијског стажа им је релевантна за остваривање права.

У За­ко­ну о пензијском и ин­ва­лид­ском оси­гу­ра­њу спо­ми­њу се пен­зиј­ски стаж, стаж оси­гу­ра­ња и по­се­бан стаж, док се у сва­ко­днев­ном го­во­ру нај­че­шће ко­ри­сти тер­мин „рад­ни стаж”. Како би олакшали осигураницима, по­ку­шаћемо да об­ја­сни­мо раз­ли­чи­те ка­те­го­ри­је ста­жа, раз­ли­ке и зна­че­ње, а по­себ­но уло­гу и зна­чај по­себ­ног ста­жа при од­ла­ску у пен­зи­ју.

Пра­ва из ПИО сти­чу се и оства­ру­ју на осно­ву пен­зиј­ског ста­жа, који је нај­ши­ри тер­мин и об­у­хва­та стаж оси­гу­ра­ња и по­се­бан стаж.

За­коном се прецизира тра­ја­ње ста­жа оси­гу­ра­ња као услов за сти­ца­ње пра­ва на пензију и овај стаж под­ра­зу­ме­ва вре­ме про­ве­де­но на ра­ду, укљу­чу­ју­ћи и пе­ри­о­де при­ма­ња нов­ча­не на­кна­де (нпр. за бо­ло­ва­ње или за незапосленост), пе­ри­о­де про­ве­де­не у оба­вља­њу са­мо­стал­них де­лат­но­сти, укљу­чу­ју­ћи и пе­ри­о­де при­вре­ме­не об­у­ста­ве оба­вља­ња де­лат­но­сти ако је за тај период пла­ћен до­при­нос, пе­ри­о­де оба­вља­ња при­вре­ме­них и по­вре­ме­них по­сло­ва, или пе­ри­о­де за ко­је је оства­ре­на уго­во­ре­на на­кна­да, пе­ри­о­де за ко­ји је неко лице било „добровољно” осигурано (по чла­ну 15 За­ко­на о ПИО), као и пе­ри­о­де ба­вље­ња по­љо­при­вре­дом.

Основни услов да се неки период призна у стаж осигурања јесте да су за тај период пла­ће­ни до­при­но­си.

За раз­ли­ку од ста­жа оси­гу­ра­ња, по­се­бан стаж за своју осно­ву не­ма запослење или са­мо­стал­ну де­лат­ност, већ се утвр­ђу­је ли­ци­ма ко­ја су по­је­ди­не пе­ри­о­де про­ве­ла у ору­жа­ним ак­ци­ја­ма, од­но­сно у за­ро­бље­ни­штву, на ле­че­њу или ре­ха­би­ли­та­ци­ји у ве­зи са тим ак­ци­ја­ма, као и же­на­ма ко­је су ро­ди­ле тро­је де­це. За овај стаж се не плаћају доприноси. Наглашавамо да се, када се цени испуњеност услова за пензију, узима у обзир само стаж осигурања за који је плаћен допринос за ПИО. Посебан стаж се при оцени услова не сабира и не утиче на остваривање права.

За раз­ли­ку од ста­жа оси­гу­ра­ња, ко­ји се утвр­ђу­је на осно­ву при­ја­ва ре­ги­стро­ва­них у ма­тич­ној еви­ден­ци­ји, по­се­бан стаж се ис­кљу­чи­во утвр­ђу­је по зах­те­ву оси­гу­ра­ни­ка, ре­ше­њем. Да­кле, уко­ли­ко оси­гу­ра­ник сма­тра да ис­пу­ња­ва усло­ве за утвр­ђи­ва­ње по­себ­ног ста­жа, нео­п­ход­но је да Фон­ду под­не­се зах­тев за утвр­ђи­ва­ње тог ста­жа, уз ко­ји ће при­ло­жи­ти од­го­ва­ра­ју­ће до­ка­зе.

По­се­бан стаж се не узи­ма у об­зир при утвр­ђи­ва­њу да ли оси­гу­ра­ник ис­пу­ња­ва усло­ве за пен­зи­ју, али се ура­чу­на­ва при од­ре­ђи­ва­њу ви­си­не пен­зи­је.

Ка­да се ра­чу­на ви­си­на пен­зи­је, по­се­бан стаж се са­би­ра са ста­жом оси­гу­ра­ња и чи­ни уку­пан, пен­зиј­ски стаж ко­ји је део јед­на­чи­не ко­јом се ра­чу­на ви­си­на пен­зи­је. При­ме­ра ра­ди, уко­ли­ко се оси­гу­ра­ни­ку утвр­ди пен­зи­ја на осно­ву 20 го­ди­на ста­жа оси­гу­ра­ња, а он има и по­се­бан стаж утврђен у тра­ја­њу од две го­ди­не, укупан пензијски стаж је 22 године, па у таквом случају посебан стаж месечни износ пензије у­ве­ћава за 10 одсто, сразмерно свом трајању.

Да подсетимо грађане још једном да би требало редовно да проверавају податке о свом стажу осигурања, што  могу да ураде на два начина: на шалтеру Фонда ПИО, где ће уз личну карту добити извештај о уплатама или електронски, уз помоћ Пин кода, који ће преузети једном у филијали Фонда ПИО и могу га користити за даљински безбедан приступ веб сервису ради увида у евидентиране податке о стажу осигурања у матичној евиденцији Фонда ПИО.

Kako i gde građani da provere da li im poslodavci uplaćuju doprinose?

Преузмите андроид апликацију.