Шта подразумева посебан стаж?
ГЛОСА
Пензијски стаж = стаж осигурања + посебан стаж
ГЛОСА
За разлику од стажа осигурања, који се утврђује на основу пријава регистрованих у матичној евиденцији, посебан стаж се искључиво утврђује по захтеву осигураника, решењем
Осигураници који се припремају за одлазак у пензију неретко су у недоумици која категорија пензијског стажа им је релевантна за остваривање права.
У Закону о пензијском и инвалидском осигурању спомињу се пензијски стаж, стаж осигурања и посебан стаж, док се у свакодневном говору најчешће користи термин „радни стаж”. Како би олакшали осигураницима, покушаћемо да објаснимо различите категорије стажа, разлике и значење, а посебно улогу и значај посебног стажа при одласку у пензију.
Права из ПИО стичу се и остварују на основу пензијског стажа, који је најшири термин и обухвата стаж осигурања и посебан стаж.
Законом се прецизира трајање стажа осигурања као услов за стицање права на пензију и овај стаж подразумева време проведено на раду, укључујући и периоде примања новчане накнаде (нпр. за боловање или за незапосленост), периоде проведене у обављању самосталних делатности, укључујући и периоде привремене обуставе обављања делатности ако је за тај период плаћен допринос, периоде обављања привремених и повремених послова, или периоде за које је остварена уговорена накнада, периоде за који је неко лице било „добровољно” осигурано (по члану 15 Закона о ПИО), као и периоде бављења пољопривредом.
Основни услов да се неки период призна у стаж осигурања јесте да су за тај период плаћени доприноси.
За разлику од стажа осигурања, посебан стаж за своју основу нема запослење или самосталну делатност, већ се утврђује лицима која су поједине периоде провела у оружаним акцијама, односно у заробљеништву, на лечењу или рехабилитацији у вези са тим акцијама, као и женама које су родиле троје деце. За овај стаж се не плаћају доприноси. Наглашавамо да се, када се цени испуњеност услова за пензију, узима у обзир само стаж осигурања за који је плаћен допринос за ПИО. Посебан стаж се при оцени услова не сабира и не утиче на остваривање права.
За разлику од стажа осигурања, који се утврђује на основу пријава регистрованих у матичној евиденцији, посебан стаж се искључиво утврђује по захтеву осигураника, решењем. Дакле, уколико осигураник сматра да испуњава услове за утврђивање посебног стажа, неопходно је да Фонду поднесе захтев за утврђивање тог стажа, уз који ће приложити одговарајуће доказе.
Посебан стаж се не узима у обзир при утврђивању да ли осигураник испуњава услове за пензију, али се урачунава при одређивању висине пензије.
Када се рачуна висина пензије, посебан стаж се сабира са стажом осигурања и чини укупан, пензијски стаж који је део једначине којом се рачуна висина пензије. Примера ради, уколико се осигуранику утврди пензија на основу 20 година стажа осигурања, а он има и посебан стаж утврђен у трајању од две године, укупан пензијски стаж је 22 године, па у таквом случају посебан стаж месечни износ пензије увећава за 10 одсто, сразмерно свом трајању.
Да подсетимо грађане још једном да би требало редовно да проверавају податке о свом стажу осигурања, што могу да ураде на два начина: на шалтеру Фонда ПИО, где ће уз личну карту добити извештај о уплатама или електронски, уз помоћ Пин кода, који ће преузети једном у филијали Фонда ПИО и могу га користити за даљински безбедан приступ веб сервису ради увида у евидентиране податке о стажу осигурања у матичној евиденцији Фонда ПИО.
Kako i gde građani da provere da li im poslodavci uplaćuju doprinose?
Преузмите андроид апликацију.