Почетна > Бизнис
Бизнис

ПОС караван у 9 градова: Привредници могу бесплатно да уведу безготовинска плаћања

У Србији је у новембру почео национални ПОС караван у оквиру кога ће 7.500 малих трговаца из чак девет градова имати прилику да се информишу о предностима безготовинских плаћања и могућности да се пријаве за субвенције за бесплатну инсталацију и коришћење ПОС терминала у трајању до годину дана без икаквих фиксних трошкова и додатних обавеза, саопштио је данас НАЛЕД.
Фото: Pixabay/flyerwerk
Поред бесплатног ПОС терминала, субвенција за мале бизнисе обухвата и снижену трговачку накнаду од 0,99 одсто за сва плаћања Мастеркард и Виза картицама.

Право на њу имају сви трговци, без обзира на делатност, локацију, године постојања или промете, који у претходних 12 месеци нису имали ПОС.

За пријаву је довољно попунити кратку онлајн форму на сајту boljinacin.rs, а већ за месец дана могућа су прва безготовинска плаћања.

Након истека субвенције мали бизниси могу да одустану или да наставе да користе ПОС, по условима које су унапред договорили с изабраном банком, објашњава Владимир Бошковић, који тренутно председава ПОС програмом испред НЛБ Комерцијалне банке.

Истраживање Ипсоса је показало да скоро сви привредни субјекти (94 одсто), који својим купцима пружају могућност безготовинског плаћања, тврде да је оно позитивно утицало на њихово пословање.

Главни мотив малих бизниса да прихватају картице је да не одбијају купце који желе да плате на тај начин.

Две трећине њих сматра да им је то олакшало рад, а скоро 60 одсто наводи да им је то донело и конкретне уштеде на месечном нивоу, истиче Бошковић.

Према истраживању, већина привредника сматра да би најкориснији подстицаји за увођење безготовинског плаћања били порески подстицаји (42 одсто), као и смањење трговачке накнаде за плаћање картицама (40 одсто) и субвенције за ПОС уређаје (33 одсто).

Управо зато је Иницијатива Бољи начин, уз подршку читаве финансијске индустрије, покренула ПОС програм и обезбедила субвенције за највише 25.000 малих радњи и онлајн продавница широм Србије.

До сад се за ову субвенцију пријавило више од 5.000 малих бизниса и предузетника који су кроз ПОС Програм добили шансу да први пут уведу безготовинска плаћања и тако повећају своје тржиште и промете, наведено је у саопштењу.
Сви мали бизниси који желе да се пријаве за посету ПОС каравана или да искажу интересовање за бесплатан ПОС могу то да учине преко сајта Иницијативе www.boljinacin.rs.

Национална иницијатива за безготовинско плаћање – Бољи начин је заједнички пројекат Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH и компанија Mastercard i Visa, који се спроводи под окриљем девелоп програма Немачког савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ) у сарадњи са НАЛЕД-ом и Минисрарством финансија Републике Србије.

I „Temu” u borbi protiv falsifikata

 

 

 

Преузмите андроид апликацију.