Почетна > Бизнис
Бизнис

Порез за стан на дан већи у туристичким местима

„Стан на дан” као колоквијални назив, заправо, представља угоститељски објекат домаће радиности у врсти апартмана. У највећем броју случају када је реч о овој врсти угоститељских објеката, услугу обавља физичко лице.
Фото: Unsplash/Naomi Hébert

Имајући у виду да се приходи од угоститељских услуга сматрају приходима које физичко лице оствари од пружања угоститељских услуга, порески обвезник је то физичко лице.

Порез за физичка лица се утврђује решењем на годишњем нивоу, у фиксном износу, и његову основицу чини пет одсто просечне месечне зараде по запосленом у Србији, помножен са бројем лежајева и одговарајућим коефицијентом према категорији туристичког места.

Порез се плаћа на нивоу квартала, и то у року од 15 дана од истека квартала.

Паушално опорезивање за физичка лица која обављају угоститељску делатност је једна од државних олакшица, којом је дата подршка и допринос регистрацији што већег броја угоститеља физичких лица.

Министарство поред редовних, обавља и ванредне, нарочито акцијске контроле у којима учествује већи број инспектора, када се у ударним терминима на главним туристичким дестинацијама спроводе надзори.

У пореској пријави наводе подаци о периоду изнајмљивања, врсти и локацији смештаја, као и броју лежајева. Битно је нагласити да се овај образац мора испуњавати при свакој промени која утиче на висину пореза.

Висина пореза се одређује паушално – не зависи од стварних прихода, већ од броја лежајева, просечне зараде у Србији и коефицијента туристичког места. Тако су у Београду, Новом Саду, Златибору или Врњачкој Бањи пореске обавезе веће него у местима које се не сматрају туристичким центрима.

Уколико се не пријави приход или, пак, поднесу нетачне пријаве за издавање станова на дан, казне се крећу од 5.000 до 150.000 динара.

Грчкој потребно још 80.000 радника за летњу сезону

Преузмите андроид апликацију.