Сада се плаћа порез од 15 одсто на капиталну добит на разлику између набавне и продајне вредности. Као код акција и хартија од вредностиПореска управа је до сада издала 129 решења о порезу на капиталну добит од продаје дигиталне имовине. Односно криптовалута и наплатила порез у износу од 84,4 милиона динара речено је за „Политику” у Пореској управи.
Милош Праштало, овлашћени рачуновођа, каже да се Закон о дигиталној имовини примењује од 2021. и један је од бољих у свету. Међутим мора се још радити на изменама и допунама.
Пропис детаљно уређује начин издавања дигиталне имовине, пружање услуга у вези са дигиталном имовином, као и надзор и контролу над издаваоцима и корисницима. Поред овог кровног закона, измењени су и порески закони јер је начин опорезивања прихода од дигиталне имовине био потпуно неуређен или изразито неповољан.
На биткоине и токене плаћао се велики порез. То је био порез на остале приходе и минимална стопа била је 20 одсто. Сада се плаћа порез од 15 одсто на капиталну добит на разлику између набавне и продајне вредности. Као код акција и хартија од вредности.
Праштало наводи да Пореска управа тренутно ради на једноставнијим пријавама. У пореску пријаву пореза на капиталне добитке треба да се упише набавна вредност када су криптовалуте или токени купљени и продајна вредност када су продати. Међутим, мало обвезника подноси овакве пријаве. Јер најчешће немају доказиву набавну вредност па уписују само продајну што Пореској управи олакшава посао.
Preduzetnicima – paušalcima stižu rešenja o porezima i doprinosima za 2023. godinu
Преузмите андроид апликацију.