Почетна > Бизнис
Бизнис

Порески рај за криптоиндустрију

Претходних месеци многи светски медији писали су о Порторику као о новој пореској оази, која не само да нуди пореске олакшице, већ и дивне плаже, богату природу, лагодан живот.
Фото: Pixabay/Aaron Olson

У марту 2021. године власник криптовалута и инвеститор Дејвид Џонстон одлучио је да се пресели са својом породицом, као и да пресели своју компанију у Порторико.

Како каже, одлука да се пресели из Остина била је на неки начин лака, пише БизЛифе.

Без плаћања пореза

Поред чињенице да Порторико нуди тропску климу током целе године са дивним плажама, на располагању су и пореске олакшице за оне који проводе најмање 183 дана на острву сваке године.

Наиме, по члану 22 тамошњег закона, становници острва су ослобођени плаћања пореза на додатну зараду, камате и удела. Једини услов за то је да проведу пола године у Порторику, односно 183 дана.

Становници могу задржати своје америчке пасоше док у исто време не морају да плаћају порез на капиталну добит.

То је свакако помогло да се Џонстон одлучи на овакав корак.

„Тамо су сви моји пријатељи. Немам ни једног пријатеља у Њујорку, а можда је пандемија све то убрзала, сваки од њих се преселио у Порторико“, рекао је он, додајући да су и многи његови пријатељи из Калифорније такође повукли сличан потез.

Џонстон каже за ЦНБЦ да је, након што су се његови пријатељи преселили отишао да види о чему се ради и како је живети тамо.

„Рекао сам: ’Вау, у реду, разумем сада’“, присећа се Џонстон свог првог утиска када је крочио на територију малог острва, чији се обим може прећи за пола дана. „

Острво има три милиона људи… То је довољно велики простор да се изгради технолошки центар“, наводи.

Послове са криптовалутама преселили тамо

Џонстон каже да га Порторико умногоме подсећа на Остин из 2012., пре него него што су компаније Тесла, Самсунг и Аппле помогли да престоницу Тексаса претворе у једно од најјачих технолошких центара у земљи.

Многи су своје послове са криптовалутама преселили на Порторирко. Контроверзна Јутјуб звезда и инвеститор НФТ Логан Пол покренуо је тамо посао, као и крипто богаташ Брок Пирс.

Џонстон каже да је сада, после скоро годину дана цела пословна зграда у којој је његова фирма, пуна новооснованих и крипто компанија.

У САД инвеститори са високом зарадом уплаћују до 20 одсто пореза на капиталну добит и чак 37 одсто на краткорочне добитке. У Порторику не плаћају ништа.

Додатно, компаније које се налазе на америчком копну плаћају 21 одсто федералног пореза на добит плус појединачни државни порез, у поређењу са само четири одсто колико их чека на овом прелепом, егзотичном острву.

Пореска обавеза може бити спуштена на нулу ако су испуњене одређене квалификације.

Ово је посебно значајно за предузетнике и крипто трговце.

Такође постоји велики порески подстицај за власнике предузећа која се оснују у Порторику.

Lista zemalja sa najkonkurentnijim poreskim sistemima

 

Преузмите андроид апликацију.