Орлови крсташи (Aquila heliaca), птица која краси грб Србије и представља национални симбол, замало су ишчезли са нашег неба 2016.године када је било познато само једно гнездо крсташа, док је ове године популација, уз помоћ Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, порасла на пет парова.
Те 2016. године Друштво за заштиту и проучавање птица Србије започиње рад на међународном пројекту PannonEagle LIFE, наводи се у саопштењу Друштва.
Заједно са партнерима из још четири европске државе, чланови и сарадници Друштва последњих шест година предано раде на активној заштити крсташа, пре свега кроз отклањање и ублажавање људских фактора који узрокују страдање ових птица.
Даноноћно чување тада јединог гнезда омогућило је успешно гнежђење и преживљавање младунаца, те обиласци терена, сарадња са ловцима, пољопривредницима и разним институцијама допринели су да се на подручју северног Баната значајно умање тровања дивљих животиња, посебно птица, чиме су крсташи добили више шанси за опстанак.
Прекретница се, како наводе из Друштва, догодила у пролеће 2020. године када су два нова орловска пара почела да се гнезде на северу Баната.
Уз додатне напоре на очувању станишта, постављању безбедних гнезда, спречавању узнемиравања, тровања и убијања птица, у зиму и пролеће 2022. у средњем Банату још два пара крсташа направила су гнезда, чиме је популација нарасла на пет парова.
Два средњебанатска пара нису имала успех ове године, како прецизирају из Друштва, један је прекинуо гнежђење због непознатих разлога, а други пар је напустио полог од два јаја услед честог узнемиравања пољопривредним машинама.
Сарадници Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, од почетка марта дежурали су на терену у настојању да очувају мир неопходан за успешно излегање и излетање младунаца крсташа.
Ове импозантне птице, иначе, захтевају специфичне услове за успешно извођење потомства, попут високог, чврстог дрвећа на којима праве масивна гнезда, довољне количине доступног плена, као и одсуство загађења и узнемиравања.
У саопштењу наглашавају да је важно напоменути да је у данашњем пејзажу Војводине врло тешко пронаћи просторе у којима ће орлови имати све неопходне услове за размножавање.
Велики труд у заштити крсташа ове године допринео је да се излегне пет младунаца, али је крајем јуна олујно невреме у Банату срушило је једно гнездо, а приликом пада један од два младунца је настрадао.
Друга птица у том гнезду спасена је брзом реакцијом сарадника Друштва, ловочувара Раденка Цвејанова из Српског Крстура, који већ годинама будно мотри и брине о орловима.
Уз подршку чувара заштићеног подручја „Пашњаци велике дропље” и Покрајинског завода за заштиту природе,колеге Друштва су збринуле преосталог младунца и омогућили да у импровизованом гнезду родитељи наставе да га хране.
Од прошле године кретања два млада крсташа, Миме и Михајла, прате се уз помоћ савремене сателитске технологије.
Орлови добијају и металне и пластичне орнитолошке прстенове како би се знало њихово порекло и старост.
Праћења орлова служе да се забележе кретања, понашања и станишта која посећују како би им се омогућила ефикасна заштита на терену.
У случају повреда или страдања птица, сателитски одашиљачи помажу да се брзо реагује и птице збрину или да се ураде неопходни увиђаји.
Ове године акцију обележавања крсташа Друштво за заштиту и проучавање птица Србије спровело је уз помоћ Департман за биологију и екологију ПМФ-а у Новом Саду, Ловачког удружења „Српски Крстур“, Ловачког удружења „Перјаница“ из Мокрина, Научно-истраживачког друштва студената биологије и екологије „Јосиф Панчић” и Мађарског друштва за заштиту птица и природе (ММЕ – BirdLifeHungary).
Друштво је угостило и студенте из партнерских организација из Албаније (Albanian Ornithological Society) и Црне Горе (Центар за заштиту и проучавање птица Црне Горе) који су имали прилике да се упознају са процедурама и техникама обележавања дивљих птица.
У част ловочувара који је спасао орлића код Банатског Аранђелова, тај младунац по њему је назван Раденко, док је други обележени крсташ, млада женка из гнезда код Мокрина, названа је Иванка.
И Раденко и Иванка претходних дана излетели су из гнезда и тренутно се задржавају у непосредној околини свог дома у непрегледним равницама северног Баната, а ускоро ће их родитељи присилити да самостално лове и обезбеђују оброке.
Из Друштва прецизирају да је прва година живота доноси највеће изазове за младе орлове, јер им шансе за преживљавање значајно умањују недостатак хране, тровања, упуцавања и страдања на далеководима.
Обележавање крсташа током 2022. године омогућено је реализацијом пројекта „Birds Without Borders – Phase II“ подржаног од стране Фонда за западни Балкан (Western Balkans Fund – WBF) и Европске Уније кроз програм у оквиру позива за подношење предлога регионалних пројеката „Подршка промоцији регионалних активности цивилног друштва на Западном Балкану“, као и кроз пројекат „PannonEagle LIFE“ који се спроводи уз финансијску подршку LIFE програма Европске Уније.
Pripadnici Vojske Srbije, MUP-a, BIA i borci dobili nove stanove
Преузмите андроид апликацију.