Штуцање и бљуцкање као и подригивање бебе је нормалан репертоар сваке бебице. Маме се често питају, да ли беба треба да подригне после сваког оброка и шта да раде када беба штуца…
– Важан део храњења бебе је подригивање. Приликом храњења бебе често прогутају део ваздуха који може да смета беби и изазове гасове, бљуцкање и раздражљивост – каже др Олга Личина, клинички нутрициониста.
Да ли беба мора да подригне
Бебе се чешће нагутају ваздуха у првих месец дана, док се навикавају на храњење. Или, када је прошло више од 3 сата од претходног оброка. Тада халапљиво гутају и самим тим прогутају и вишак ваздуха.
– Бебе које сисају треба да понудите да подригну након подоја, а бебе које се хране на бочицу, пошто лакше гутају и накупљање ваздуха је чешће, требало би да подригну након 50 попијених милилитара.
Бебу треба усправити под углом од деведесет степени и нежно потапшати по леђима како би испустила ваздух. Беба не мора после сваког оброка да подригне, тако да немојте инсистирати на томе. Ако се за неколико минута ништа не деси можете је без бојазни ставити у креветац – – објашњава Личина.
Положај бебе је важан
Постоје неколико начина како може беба да подригне. Треба да нађете онај који највише одговара Вама и Вашој беби:
На рамену – Ово је положај који одговара већини беба. Бебу поставите на раме, једном руком ћете је подупрети под гузом, док ћете другом нежним тапкањем и кружним покретима по леђима истиснути вишак ваздуха.
У седећем положају – Поставите бебу као да седи у крилу. Длан једне руке ставите беби на груди, придржавaјући главицу да не оде назад. Лагано нагните бебу унапред, а другом руком потапшати по леђима.
Беба на трбуху у крилу – Окрените бебу лицем ка доле и ставите је да Вам лежи у крилу и нежно је потапшите по леђима.
Лако ћете препознати који положај највише одговара беби, када најлакше подригне а самим тим то ће бити положај који и вама одговара.
Шта чинити када беба штуца
– Беба повремено штуца, и тада јој треба понудити који гутљај воде. Ако се штуцање појави у току храњења, сачекајте да се беба смири, и понудите гутљај воде.
Тек када престане са штуцањем и умири се, наставите храњење. Штуцање не треба да забрине често је код новорођених беба и пролази и само од себе.
А шта када бљуцка
– Приликом подригивања, често долази и до бљуцкања одређене количине млека, тако да поставите пешкир или пелену како бисте заштитили одећу. Боље је да беба бљуцне тада, при подригивању, него у лежећем положају, када јој се део течности враћа у једњак и ствара проблем.
Природно је да беба после или у току храњења док правите паузу за подригивање, врати мало млека. Део садржаја из желуца се враћа у уста.
Рефлукс (бљуцкање) је чест током првих 12 месеци живота. Обично је благ, али ако је израженији може бити прилично узнемирујући и за вас и за бебу.
Ако беба редовно повраћа, велика количина млека се враћа и беба је узнемирена, она пати од озбиљнијег облика рефлукса.
У случају да приметимо да одојче које бљуцка слабије напредује у телесној тежини, најбоље решење за такво стање је да се, ако је оно на адаптираној формули или на дохрани (мајчино млеко + адаптирана формула), у његову исхрану уведе анти-рефлукс (АР) формула, која због тога што у себи садржи супстанцу која у желуцу повећава густину попијеног адаптираног млека смањује могућност да се оно врати назад у једњак и избаци из организма.
Ово може да помогне
Ако се постави дијагноза рефлукса, можете прилагодити начин храњења, држања и облачења, бебе.
Мањи а чешћи оброци су боље решење за храњење беба са рефуксом, Тако ћете помоћи да се желудац ваше бебе не препун.
Може помоћи ако бебу после храњења држите усправно. Тај положај може помоћи да храна остане у стомаку.
Важно је такође, да избегавате одећу за бебу која превише стеже око стомака. Беба треба да буде обучена комотно и да јој буде удобно. Стиснута одећа око бебиног стомачића може утицати на варење.
Stvari iz kuće koje deci mogu biti interesantnije od skupih igračaka
Преузмите андроид апликацију.