У два сата и шест минута после поноћи, код споменика „Зашто“ у Ташмајданском парку, одржан је помен радницима РТС-а страдалим у НАТО бомбардовању пре 23 године, у ноћи између 22. и 23. априла.
У НАТО бомбардовању тада је на својим радним местима погинуло 16 запослених у РТС-у.
Пошту су им одали чланови породице, заједно са представницима РТС-а и других институција и организација, наводи се на сајту РТС-а.
Зграда РТС-а бомбардована је током емитовања вести, у 2.06 сати, 23. априла 1999. године. НАТО-а је зграду РТС-а прогласио за легитиман војни циљ, супротно свим правилима и обичајима ратовања, иако су знали да се у њој сваке ноћи налази између 150 и 160 људи, цивила.
У нападу су погинули: Јелица Мунитлак, шминкер, Ксенија Банковић, видео-миксер, Дарко Стоименовски, техничар у размени, Небојша Стојановић, техничар у мастеру, Драгорад Драгојевић, радник обезбеђења, Драган Тасић, електричар, Александар Делетић, камерман, Славиша Стевановић, техничар, Синиша Медић, дизајнер програма, Иван Стукало, техничар, Дејан Марковић, радник обезбеђења, Милан Јоксимовић, радник обезбеђења, Бранислав Јовановић, техничар у мастеру, Слободан Јонтић, монтер, Милован Јанковић, прецизни механичар, и Томислав Митровић, режисер програма.
Венце на споменик „Зашто“ положили су чланови породица страдалих радника, генерални директор РТС-а Драган Бујошевић, председник Управног одбора РТС-а Бранислав Кланшчек, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић, представници Министарства културе и информисања, Градске општине Палилула, синдиката РТС-а, новинарских удружења, невладиних организација, колеге и пријатељи.
За погибију радника РТС-а до сада је одговарао тадашњи генерални директор Драгољуб Милановић, који је 2002. осуђен на 10 године затвора, због непоштовања наређења Владе СРЈ, према којем је запослене и технику требало да измести из зграде у Абердаревој улици.
Преузмите андроид апликацију.