Готово половина од укупног броја жена на евиденцији Националне службе за запошљавање су жене старије од 45 година и има их око 116.000.
Више од трећине њих чека на посао у просеку по пет година, а свака друга и до десет. Готово 90 одсто њих има ниско или средње образовање, а да би постале атрактивне на тржишту рада, потребна им је подршка у виду обука и тренинга који им могу помоћи да се доквалификују и стекну неопходна знања која се траже.
Како је за сајт „Инфостуд“ истакла Мима Перишић, из Удружења „Жене на прекретници“, анкете показују да 85 одсто тих жена никада није било на обуци за преквалификацију.
Овај „пакет” непожељне радне снаге све више допуњавају и девојке од 25 до 35 година, подсећа Биљана Малетин из Женске платформе за развој Србије.
„Жене које почињу да траже посао после 45 углавном су пре тог периода биле заузете бригом о деци или старима. Тај проблем двоструких улога које им се намећу је изузетно велики и друштво га упорно не препознаје. Забрињава, међутим, што све теже до посла долазе и девојке, које после завршених школа и факултета нису пожељне послодавцима, самим тим што се очекује да ће одлазити на трудничко, породиљско и одсуства која се тичу неге деце“ набраја Малетин.
Иако је по закону забрањено да им се постављају лична питања о плановима у вези потомства, јасно је да се у старту младе жене често заобилазе, без обзира на способности и знања, додаје она.
EU u trgovini robom sa SAD u 2023. ostvarila trgovinski suficit od 158 mrld EUR
Преузмите андроид апликацију.