Пољска немоћна, Жиру и Мбапе одвели Француску у четвртфинале СП у Катару

Фудбалска репрезентација Француске пласирала се у четвртфинале Светског првенства у Катару, пошто је вечерас у осмини финала победила селекцију Пољске резултатом 3:1 (1:0).

Голове за Француску постигли су Оливије Жиру у 44. и Килијан Мбапе у 74. и 91. минуту. Једини гол за Пољску постигао је Роберт Левандовски из пенала у деветом минуту судијске надокнаде.

Француска је боље ушла у меч, а противнички гол покушавали су да угрозе Мбапе, Антоан Гризман, Осман Дембеле и Жил Кунде. У првом полувремену највећу шансу су имали Пољаци у 37. минуту.

Уго Лорис је прво зауставио ударац Пјотра Зиелинског, а потом је Јакуб Камински шутирао према празном голу, али је Рафаел Варан избацио лопту у поље.

Француска је повела голом Жируа у 44. минуту на асистенцију Мбапеа. Жиру је овим поготком постао најбољи стрелац у историји националног тима Француске са 52 гола.
Француска репрезентација имала је иницијативу и у другом полувремену, а Жиру и Мбапе су пропустили да се упишу у стрелце. Француска је у 74. минуту дуплирала вођство, а у стрелце се уписао Мбапе. Он се поново уписао у стрелце у 91. минуту.

Главни арбитар Жесус Валензуела досудио је пенал у шестом минуту судијске надокнаде за Пољску после интервенције из ВАР собе. Лорис је минут касније одбранио пенал Левандовском, али је судија затражио да се једанаестерац поново изведе. Левандовски је из другог покушаја у 99. минуту био прецизан за коначних 3:1 за Француску.

Утакмица је одиграна на стадиону „Ал Тумама“ у Дохи.
Мбапе се налази на првом месту на листи стрелаца овогодишњег Мундијала са пет голова.

Голман Француске Уго Лорис изједначио је вечерас рекорд од 142 наступа за „триколоре“. Он се изједначио са Лилијаном Тирамом, који је одиграо 142 меча за Француску.

Француска ће у четвртфиналу СП играти са победником дуела између Енглеске и Сенегала, који је на програму вечерас од 20 сати.

Француска је актуелни шампион света, пошто је пре четири године на Мундијалу у Русији у финалу победила Хрватску 4:2.

Titulu počasnog građanina Novog Sada nosi 13 osoba, znate li ih sve?