Почетна > Бизнис
Бизнис

Пољопривредно-прехрамбена трговина у фебруару ЕУ износила 6,2 милијарде евра

Суфицит ЕУ у пољопривредно-прехрамбеној трговини достигао је 6,2 милијарде евра у фебруару ове године, што представља повец́ање од 24 одсто у поређењу са јануаром.
Фото: Танјуг/AP/Micael Sohn

ЕУ остаје највећи светски извозник пољопривредно-прехрамбених производа, а извозне вредности су значајно порасле, између осталог, и за маслине и маслиново уље због виших цена.

Увоз у ЕУ је благо смањен у фебруару ове године, упркос порасту увозне вредности какаа, говоре налази најновијег месечног извештаја о трговини пољопривредно-прехрамбеним производима који је објавила Европска комисија.

Како је објавио Аг-пресс, извоз пољопривредно-прехрамбених производа у ЕУ у фебруару ове године порастао је за пет одсто у поређењу са јануаром и достигао 19,4 милијарде евра.

Поред маслина и маслиновог уља, повећана је и вредност извоза мешаних прехрамбених препарата и састојака због већих обима и цена извоза и то 10 одсто више у односу на фебруар 2023. године.

ЕУ је такође извезла веће количине житарица, шећера и изоглукозе тог месеца. Извоз млечних производа је и даље снажан, али је због нижих цена њихова вредност смањена за 5%.

Велика Британија је и даље прва дестинација за извоз из ЕУ са већим количинама пива, јабуковаче и других пића, свињског меса и препарата од воћа и орашастих плодова који се извозе.

Друга дестинација су Сједињене Америчке Државе где је извоз из ЕУ повећан за девет одсто у поређењу са истим месецом 2023. године.

Како се наводи, ово се у великој мери објашњава повећањем обима и ценама извоза маслина и маслиновог уља.

Слично, извоз ЕУ у Јапан порастао је за 11 одсто, углавном због већег извоза дуванских производа, а иако је остао на високом нивоу, извоз пољопривредно-прехрамбених производа ЕУ у Кину и Русију је смањен.

Када је реч о увозу вредност увоза пољопривредно-прехрамбених производа у ЕУ у фебруару је достигла 13,2 милијарде евра, што је благи пад од два одсто у односу на претходни месец.

Ово је углавном узроковано сниженим ценама у многим категоријама производа.

Док су цене житарица, уљарица и протеинских усева смањене, порасле су код производа од какаоа, маслина и маслиновог уља.

Највећи раст имао је увоз у категорији кафа, чај, какао и зачини, што се углавном објашњава повећањем цена какао производа.

Што се тиче воћа и орашастих плодова, повећање је узроковано већим количинама увоза.

Смањен је увоз из Аргентине, Аустралије, Канаде, Индонезије и Украјине због нижих обима увоза и цена појединих роба.

С друге стране, порастао је увоз из Обале Слоноваче, Египта, Марока, Туниса и Турске, захваљујући производима од какаа и воћа и орашастих плодова, наводи Аг-пресс.

Srednji kurs dinara za evro u ponedeljak 117,1199 dinara

 

Преузмите андроид апликацију.