Почетна > Србија

Актуелно Нови Сад Србија

Пољопривредници из Новог Сада, Шапца и Чачка задовољни аграрним буџетом

Пољопривредници из Новог Сада, Шапца и Чачка поздрављају одлуку о повећању аграрног буџета у наредној години на 119 милијарди динара, јер ће на овај начин, како истичу, бројне субвенције и подстицаји за пољопривреднике бити увећани.
Фото: Градске инфо
Према Закону о буџету за 2024. годину који је усвојила Скупштина Србије, у каси за аграр наћи ће се 119 милијарди динара, од којих ће се 14 милијарди динара вратити пољопривредницима на име повраћаја акциза за гориво у износу од 50 динара по литру.

Како је оценио агроекономски аналитичар Жарко Галетин, примарни аграрни произвођачи ће осетити бољитак с обзиром на то да су новим аграрним буџетом за наредну годину субвенције по хектару повећане дупло.

„Коначно је удовољена законска обавеза да аграрни буџет буде најмање пет одсто од великог буџета. Овај нови буџет је ‘гађао’ најугроженије групе пољопривредника који су у 2023. години претрпели значајне губитке због веома лоше тржишне позиције примарних култура. С обзиром на околности у којима се налази и наша држава мислим да је ово максимум који је могао да се издвоји“, истакао је Галетин.

Пољопривредник Рудолф Тот из Темерина који се више од 30 година бави ратарством за Тањуг каже да ће субвенције посебно бити од користи мањим произвођачима.

„Претходне три године нам не служе, што се тиче ценовне политике и суше са којом се боримо, очекивали смо боље приносе. Добар знак за наредну годину је повећање са 20 на 100 хектара, међутим најважније је да то буде пре сетве, када су улагања највећа. Тако смо и ранијих година добијали новац у марту и априлу“, наводи Тот.

Тијосав Салемовић из чачанског села Липница своје кошнице, због лошег рода воћа у околини Чачка морао је да сели у Банат, што је произвело додатне, непланиране трошкове те је оценио да иако повећање субвенције са 800 на 1.000 динара можда не делује пуно, биће довољно да покрије трошкове пута.

„Биће значајно јер су посебно трошкови за селидбу изузетно велики. Нама који селимо кошнице су ове субвенције добродошле, јер ће покрити расходе горива и обилажења“, рекао је Салемовић.

И Марку Луковићу новчани подстицаји које даје Влада Србије добродошли су у његовој производњи јабука на падинама Јелице јер је, како каже, уз помоћ државе набавио и трактор и прикључне машине, а повластица за јефтиније гориво је важна ставка у његовом буџету.

„Дизел је баш у ово последње време поскупео и баш је скуп. Биће значајно да буде јефтинији како би производња била што рентабилнија“, рекао је Луковић.

Субвенције за сточаре помоћи ће да се сточни фонд српског села, који је деценијама уназад у опадању одржи на тренутном стању, а можда и повећа, истичу сточари западне Србије.

„Има вајде, биле су субвенције по грлу 25 динара, сада су 40, премије за млеко су биле седам и 10 динара, али сада су изашле на 19 динара, свака помоћ од државе посебно сељаку, много значи“, рекла је Славица Весковић из горњомилановачког села Прањани.

Саветодавац у Пољопривредној саветодавној и стручној служби Шабац Зоран Козлина је рекао да према буџету који је усвојен за наредну годину, биће сачуван висок ниво субвенција у ратарској и сточарској пољопривредној производњи.

У млечном говедарству, како је истакао, остају субвенције од 40.000 динара по музном грлу, као и премија од 19 динара по литри млека, док се у свињарству очекује повећање са 15.000 динара на 17.000 или 18.000 динара по грлу, што ће бити дефинисано правилником, а за приплодне овце са 7.000 на 10.000 динара.

„Неће бити заборављени ратари, остаје субвенција, значајна је и субвенција од 18.000 динара по обрадивом хектару, али се повећава површина за коју могу да остваре субвенције са 20 на 100 хектара, што ће, како истиче, обрадовати веће произвођаче“, рекао је Козлина.

Prijavljivanje za studenstke kartice od 13. novembra – veliki broj popusta za studente (VIDEO)

 

 

 

 

Преузмите андроид апликацију.