Земље ЕУ ће морати појединачно да издвоје милијарде евра како би гарантовале 210 милијарди евра хитно потребних кредита за Украјину, а Немачка ће обезбедити подршку до 52 милијарде евра, наводи се у документима до којих је дошао портал Политико.

Европска комисија је прошле недеље представила дипломатама запањујуће предрачуне након што је најавила кредит од 165 милијарди евра за репарације у Украјини на основу готовинске вредности замрзнуте руске имовине.
Подршка, која би била пропорционално подељена међу земљама ЕУ, потребна је како би се обезбедило одобрење за кредит од белгијског премијера Барта де Вевера.
Белгијски лидер се противи коришћењу суверене руске имовине због забринутости да би његова земља на крају могла сама бити обавезна да врати новац Москви.
Око 185 милијарди евра замрзнуте руске имовине налази се под управом Јуроклир фонда за депозите са седиштем у Бриселу, док је додатних 25 милијарди евра раштркано широм ЕУ на приватним банковним рачунима.
Укупан износ по земљи ЕУ може се повећати ако земље пријатељске Кремљу, попут Мађарске, одбију да се придруже иницијативи иако државе које нису чланице ЕУ могу да помогну ако желе покривајући део укупне гаранције.
Норвешка је била помињана као могући кандидат све док њен министар финансија Јенс Столтенберг није дистанцирао Осло од те идеје.
Украјина се суочава са буџетским дефицитом од 71,7 милијарди евра следеће године и мораће да почне да смањује јавну потрошњу од априла, осим ако не пристигне свеж новац.
Мађарска је у петак ставила вето на креирање дуга ЕУ како би се попунио буџетски дефицит Кијева, препуштајући другим лидерима ЕУ да на састанку 18. децембра убеде Де Вевера да подржи коришћење руске имовине уместо да посежу за новцем из својих државних каса.
Немачки канцелар Фридрих Мерц био је у Бриселу у петак увече како би уверио Де Вевера да ће Немачка обезбедити 25 одсто заштитног механизма, што је највец́и удео једне земље чланице ЕУ.
Званичница Стејт одељења и тим преговарача САД у посети Индији
Преузмите андроид апликацију.




