Почетна > Свет
Свет

Политико: Украјинци избегавају регрутацију

Бриселски портал Политико пише о томе да Украјинци све више избегавају регрутацију.
Фото: Танјуг/AP Photo/Efrem Lukatsky

Кад је Русија напала Украјину пре две године, млади и стари Украјинци преплавили су регрутне центре да би се пријавили у војску.

Многи су тада били незадовољни јер украјинска војска тада није могла да прими све заинтересоване због недостатка ресурса и опреме, међутим, тај почетни патриотски жар је ослабио, како се ратно стање растезало већ трећу годину, пристизало све више црних врећа с мртвим телима, а мушкарци се кући враћали с повредама и унакажени.

Песимизам о будућности сукоба такође све више узима маха, а све више људи поставља питање да ли је Украјина способна да порази Москву, истиче Политико.

Украјина мора да регрутује много више људи за бојно поље, али власти још важу да ли ће их наговарати или присиљавати, у страху да би огло бити политичких последица ако изаберу ово друго. Током ове две године отворено је око 9.000 поступака због избегавања војног рока, али је, оцењује се, број оних који избегавају служење и регистрацију много већи.

Украјински председник Володимир Зеленски признаје да је то питање „осетљиво“. Он се чак и недељама које су претходиле руској инвазији у фебруару 2022. године, одупирао позивима опозиционих посланика у Кијеву да објави општу мобилизацију.

Али, сада је неопходно да буде ангажовано још више војника које би требало распоредити дуж границе фронта од 1.000 километара пре очекиваног великог руског продора према Харкову на североистоку или Одеси на југу.

„Пролеће стиже, блато се суши, па украјински војни званичници страхују да ће усмерена руска офанзива започети током неколико следећих седмица или месеци. Украјини опасно недостаје не само муниције, него и војника који би могли да дочекају руски напад. Просечна старост украјинских војника на првој линији је 43 године – а све је више доказа о избегавању војске“, пише портал.

Би-Би-Си је недавно објавио да је 650.000 украјинских мушкараца способних за борбу побегло из земље у последње две године, већина њих је прешла у Пољску и Словачку, неки с лажним документима о ослобађању служења војске с којима су могли да изађу из земље упркос забрани одлазака мушкараца способних за борбу.

Прошле године се скоро 1.300 особа нашло на суду због избегавања војске, али званичници признају да је то само мали број оних који неће да се одазову регрутацији.

Још је у децембру Зеленски рекао да ће бити потребно још 450.000 до 500.000 нових војника како би успели да се одупру Русији током 2024. године. Украјински парламент већ недељама разматра нови закон о мобилизацији, према којем би се минимална старост за регрутацију снизила с 27 на 25 година. Тај закон је усвојен још у јулу прошле године, али га, без објашњења, Зеленски никада није потписао, подсећа Политико.

Дуготрајни ангажман на првој линији фронта такође изазива притужбе уморних украјинских бораца који захтевају демобилизацију или инсистирају да им се омогући дуготрајни опоравак. Њихови рођаци су их подржали, у недељу се десетине чланова породица војника окупило на тргу Мајдан у Кијеву тражећи да се њихови мужеви, очеви и момци врате из борбе, тврдећи да су одрадили свој део посла и да би требало да буду демобилисани или да им се омогући одлазак на подужи одмор.

Али то није могуће остварити све док се више Украјинаца не пријави у војску и не буде обучено за борбу. Неки парламентарни посланици залажу се за смањење трајања војног рока предложеног у нацрту закона о мобилизацији с 36 на 18 месеци, а Политико подсећа да је тренутно служење неограничено.

Модерно наоружање и високотехлолошко оружје данас представљају суштину ратовања, а не број пушака, истичу званичници. Међутим, Украјина нема довољно тог високотехнолошког оружја и док се то не догоди, број војника може бити пресудан. Политико истиче да чак и ако Украјинци добију оружје, можда неће моћи да надокнаде то што је руска војска бројнија.

Kremlj: Putin će održati sastanak o merama preduzetim nakon terorističkog napada

Преузмите андроид апликацију.