Утицај климатских промена на Арктику се све више осећа, при чему температуре расту два до четири пута брже од глобалног просека.
„То се зове поларно појачавање. Снег и лед зраче много енергије, а када се лед и снег топе површина постаје тамнија. Дакле, ова количина енергије учинице тло и атмосферу топлијом“, објашњава геофизичар са Универзитета Аљаске у Фербанксу Владимир Романовски за Глас Америке.
Региони Аљаске суочавају се са троструким изазовом климатских промена -ерозијом обале, отапањем чвртстог леда на коме се налазе зграде и инфраструктура и, за неке, изазовом налетања на предаторе, као што су поларни медведи који иду ка копну.
„Оптимална средина за поларне медведе сада је и буквално нестала, каже Тод Етвуд, биолог за дивље животиње из Геолошког завода Сједињених Држава.
Он је проучавао поларне медведе последњих 12 година и каже да топљење леда отежава медведима лов на фоке.
Објашњава да то обично буде знак да медведи или остану на леду у мору док он плута до дубљих вода или, за веци део њих, да пливају до обале.
Поред високог ризика да се удаве у мору због дугог пливања, медведи који покушају да се прилагоде животу на копну приморани су да траже нове изворе хране.
Budimpešta nizom manifestacija proslavlja 150 godina od osnivanja
Преузмите андроид апликацију.