Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Подмлађивање и обликовање 29 крошњи топола на паркингу код Штранда

Стручњаци Института за низијско шумарство и животну средину извршили су здравствени преглед 29 стабала топола на паркингу код Штранда.
Фото: Никола Билић/nsuzivo.rs

Констатовано је да је реч о тополама старости изнад 60 година којима због старости треба треба обликовати крошњу, како би се избегло да при ударцима ветра дође до опасности по људе или оштећења имовине Новосађана. Уједно, стаблима би се обликовањем крошње продужио живот, јер би дошло до подмлађивања и повећања издржљивости грана. Стабла су анализирана визуелно и специјалним апаратом резистографом.

У Извештају се констатује да су у питању евроамеричке тополе (Популус еуамерицана) које су створене укрштањем домаће и америчке црне тополе.

– То значи да се тежило стварању клонова који у кратком временском периоду (оптимално до/око 30 година) продукују дрвну масу потребну дрвној индустрији. Нереално је од оваквих клонова очекивати дуг животни век и спор раст, уз образовање компактне крошње и сл. – што би биле неке од особина дрвећа погодног за садњу у урбаним срединама. Кратак узгојно-производни циклус или релативно кратак животни век (опходња од око 30 год), неповољни станишни услови у урбаној средини, честа повређивања надземних и подземних делова срабала и сл. доводе до физиолошког слабљења стабала која постају погодна за насељавање штетних организама, посебно гљива трулежница (попут јаблановаче Агроцyбе аегерита и Фомес фоментариус) које су регистроване на одређеном броју стабала – истакао је директор Института за низијско шумарство проф. др Саша Орловић.

Утврђено је да на 10 стабала постоје секундарне гране јачих димензија, које, услед јаког ветра или олује, могу да се лако одвоје (отцепе) од дебла, што представља опасност по кориснике паркинга. На гранама су констатоване и рак ране (сличне оштећењима које изазива бактеријски рак топола) као и појава да се у овим зонама гране лако ломе при јачем ветру.

– Предлажемо да се гране обликује скраћивањем на 0,5м до 1 м од дебла тако да се формира симетрична крошња. Тежити ка томе да се гране режу непосредно изнад првих рачви чиме се стварају резови мањих димензија. Пререзе је у циљу превенције и заштите од инсеката и гљива трулежница потребно премазати фитобалзамом. Током орезивања грана уклонити све труле и суве делове стабала и грана, а орезивање је најбоље извршити у време мировања вегетације. На неколико стабала постоје механичка оштећења која треба обрадити, премазати фитобалзамом а шупљине санирати – испунити бетоном или сличним материјалом – наводи се у мишљењу стручњака Института.

Град објавио три јавна позива у склопу Акционог плана за запошњавање

Преузмите андроид апликацију.