Бебе почињу да се играју већ након неколико недеља живота. У почетку је игра само то што реагује на ваше обраћање, али временом почињу да се забављају и на друге начине.
Веома је важно проводити време са бебом у игрању јер оне кроз игру све уче. Играњем се оне развијају и физички и психички – а колико им је у томе потребна асистенција и друштво, толико је важно и да се играју саме.
Самостално играње – зашто је важно?
Вежбање концентрације – када се беба игра сама она ради на својој концентрацији. Само посматрајте дете када се заигра. Ако је нешто већа беба – често ће се заинтересовати за књигу или сликовницу и „читаће“ је сконцентрисано у круг. Наравно – у почетку ће то трајати мање од минут, али временом ће њихова концентрација бити јача.
Ширење интересовања – када се бебе саме играју оне истражују свет око себе. Обезбедите им безбедно место за играње и пустите их да саме пронађу чиме ће се забавити. На овај начин, дан по дан, показиваће нека нова интересовања и саме ће се забављати на свој начин.
Јачање самопоуздања – самопоуздање је веома важно како у каснијем периоду живота, тако и у овом најосетљивијем периоду одрастања.
Без самопоуздања нема ни развоја – зато помозите беби да се добро осећа тако што ћете је окружити играчкама и предметима којима она може да влада, како би се осећала што способније и пустите је сама да их „савлада“. Сваки успех наградите аплаузом и честитањем, јер бебе знају шта значи „браво!“.
Учење на сопственим грешкама – за правилан развој бебе важно је да она сазна шта су грешке, али и како да те грешке исправи. Пустите бебу да се труди да постигне нешто – чак и ако у том тренутку то не уме (да убаци одговарајући предмет кроз отвор намењен за то или да отвори неку кутију и слично).
Важно је да активности које ради буду у складу са њеним узрастом – како бисте били сигурни да ће то успети и да научи. Наравно, када је потребно покажите беби како да уради то што жели, али је пустите да касније сама то увежбава.
Неговање самосталности – када се дете само игра, оно учи како да постане само себи пријатељ и како да се забави без додатне публике, друштва или некога ко ће га забављати увек. На овај начин се стиче и самосталност која је деци након прве године све важнија и важнија. Осим самосталности у игрању, које се на тај начин најбоље и учи, самосталност ће им бити важна и у обављању других активности како одрастају, а када успеју нешто сами да ураде – биће врло поносни на себе, што доприноси и јачању самопоуздања.
Искуства из детињства утичу на развој мозга и на понашање током живота
Преузмите андроид апликацију.