Подбара је један од најстаријих делова нашег града, а то сведоче и прве куће изникле на овом подручју направљене од природних материјала попут блата и трске.
У овом кварту се налази и најмлађа новосадска црква – Алмашка црква. Њена важност се огледа у чињеници да је изабрана за Културни споменик од изузетног значаја.
Прича о настанку цркве али и самог Алмашког краја, који је данас утопљен у границе Подбаре, почиње крајем 18. века када су мештани села Алмаш почели да насељавају ово подручје, а са собом су донели и своје обичаје, уверења и традицију.
Како су Алмашани били прилично побожни, насеље је подигнуто у околини великог православног крста који су најпре поставили.
Данас овај крај Подбаре и даље делује романтично и обилује старим, лепим фасадама, а радује нас што Новосађани све више улажу у реконструкцију и сређивање истих и на тај начин чувају стари дух времена специфичан за ово поднебље.
Подбара је, чини нам се, кроз историју била прва у много чему. Тако је, век касније, на овом простору формирана и прва Индустријска зона у Новом Саду.
Темеринска улица је улица која је старија од самог града. Она је некада била једна од најважнијих градских улица, а како је повезивала Будим са Цариградом, мештани су је називали Царским друмом или Царском џадом.
Велику сензацију изазива и то што се на Подбари налази најужа улица у граду. Лађарска улица добила је назив по лађарима који су некада живели у њој, а осим по габаритима, специфична је и по називу који се од њеног настанка није променио.
Овај кварт богат је за чак три школе. Тачније, две основне, “Ђура Даничић“ и “Иван Гундулић“ и средњу саобраћајну школу “Пинки“, а оно што га посебно истиче јесте “Академија уметности“ која се налази у Косовској улици.
Због богатог образовног садржаја, шетајући овим крајем можете наићи на готово све генерације младих како чекају у редовима испред пекара, траже “штекове“ у двориштима зграда да направе паузу од предавања, или једноставно пију пиће у неком од оближњих кафића.
Студенти академије највише воле да посећују кафе “Graffiti“ у коме се веома често организују нека тематска дешавања, попут “Берзе винила“, која њихова дружења у паузама и након предавања чине још интересантнијим.
Пријатан амбијент кафеа “Бетула“ окупља најразноврсније групе људи. Стари Подбарци највише воле да испијају јутарњу кафу у застакљеном амбијенту овог кафића, док се у поподневним часовима овде окупљају и млађе генерације локалаца.
Некада се за боемске сусрете није морало рећи где, довољно је било рећи у колико сати, а место се подразумевало – бифе “Пролеће“. Ова кафана је једна од најстаријих у нашем граду што бисте и сами схватили по амбијенту њене унутрашњости.
Жила куцавица градских квартова, свакако је пијаца. Подбара има чак две!
Темеринска иако постоји дуго времена није толико примамљива за посетиоце из других делова града, док Кванташка пијаца важи за једну од најпосећенијих у Новом Саду.
На “Кванташ“ се иде по шверцовану хемију из иностранства јер је, разуме се, јефтинија него било где. На њега одлазимо када нам треба да прођемо што јефтиније јер правимо зимницу или џем, купујемо намирнице на велико или нам је једноставно успут пошто је веома близу центру.
Подбара је заиста чаробан део града. Мало који кварт толико спашава прошлост од заборава и оживљава обичаје наших предака. Томе помаже и богат културно-уметнички програм на коме мештани често раде и употпуњују га из дана у дан.
За прави пример заједничког труда можемо узети удружење “Подбари с љубављу“ које организује манифестацију “Дани Подбаре у Новом Саду“.
Вреди је посетити!
Преузмите андроид апликацију.