Почетна > Свет
Свет

Почели локални избори у Северној Македонији

У Северној Македонији данас се одржава први круг локалних избора, а бирачка места отворена су у 7 часова.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

У суботу су већ први гласали болесни, немоћни, затвореници и лица у притвору.

Данас ће бирачка места бити отворена до 19 часова.

Ово су осми локални избори од стицања независности земље и четврти на којима се бирају градоначелници и одборници у 80 општина и граду Скопљу.

Право гласа има 1.832.415 грађана регистрованих у бирачком списку.

На локалним изборима има укупно 309 кандидата за градоначелника, што је за 10 кандидата више у поређењу са бројем кандидованих 2021. године, када их је било 299.

Највећи број кандидата за градоначелника – 683 – забележен је на првим локалним изборима 1996. године, а најмањи на локалним изборима 2017. године – њих 257.

Главни град Скопље има највише кандидата за градоначелника, укупно 16, од којих је само једна жена, преносе локални медији.

Следе Прилеп и Струга са по девет кандидата и Битољ са осам кандидата.

У више од четвртине општина – укупно 21 општини, укључујући Штип, Кратово и Криву Паланку – постоје два кандидата за градоначелника.

Према родној заступљености, од укупног броја кандидата за градоначелнике на локалним изборима 2025. године, 89,64 одсто су мушкарци, а 10,35 одсто жене.

Резултати првог круга избора очекују се око поноћи.

Скандал поново тресе британски двор, Принц Ендру се одрекао свих титула и почасти

Преузмите андроид апликацију.