Почетна > Србија
Србија

Почела са радом нова ангио CT сала опремљена најмодернијом технологијом

У новој згради Универзитетског клиничког центра Србије, на Одељењу за радиологију почела је са радом нова ангио CT сала која је опремљена најмодернијом технологијом, која је намењена хитним пацијентима, рекао је за Танјуг начелник Одељења кардиоваскуларне радиологије УКЦС Владимир Цветић.
Фото: Танјуг/AP/Тара Радовановић

Како је навео, време процедуре је значајно скраћено, а до сада је урађено десет процедура у новој ангио сали.

Ангио CT сала је најмодерније технологије. Намењена је групи хитних пацијената пре свега. То су хитни васкуларни пацијенти – пацијенти који доживе акутни и хемијски мождани удар. Када говоримо о хитним васкуларним пацијентима предност је што истовремено можемо да урадимо и дијагностику и самим померањем стола да идентификујемо крвни суд, на пример одакле пацијент крвари и да га збринемо у овој ангио сали и да одмах на скенеру иза мене проверимо ефекат тога, рекао је Цветић.

Када је реч о актуном и хемијском можданом адару, како је истакао, значајно је скраћено време од дијагностике до терапије.

„Знамо да је сваки минут важан, а ми овде штедимо не само минуте већ и секунде јер све имамо на једном месту и можемо да збринемо те пацијенте. Трећа група пацијената су они пацијенти који нису хитни односно то су елективни пацијенти, који имају на пример карцином јетре. Урадимо дијагностику – идентификујемо крвни суд који исхрањује тај тумор. На овом столу у ангио сали уђемо катетером – дамо цитостатик збринемо тумор и опет проверимо ефекат терапије и да ли постоји неки крвни суд – да ли је цео тумор који захвата јетру напуњен цитостатиком, затим коригујемо процедуру и завршимо, рекао је Цветић.

Он је нагласио да је време процедуре значајно скраћено.

Србија постаје центар за биотехнологију и вештачку интелигенцију

Преузмите андроид апликацију.