У Србији је данас покренута кампања “50+ разлога за ПСА (Простата специфични ген) тест”, са циљем да подстакне мушкарце старије од 50 година да се одазову на бесплатан преглед и провере здравље своје простате, речено је на конференцији за медије поводом почетка кампање.

ПСА тест спада у најзначајније туморске маркере који се користе у раном откривању, одређивању стадијума карцинома простате и праћењу резултата лечења, а помоћник министра здравља Небојша Тасић каже да је у фокусу Министарства здравља превенција незаразних болести, са посебним акцентом на превенцију кардиоваскуларних болести, али и на организовани скрининг за карциноме, попут дојке, плућа, простате, грлића материце.
“Ако на време откријемо карцином простате захваљујући данашњим тестовима, лековима и оперативним техникама, ми више од 90 одсто болесника можемо у потпуности да излечимо. Овом приликом испред Министарства здравља позивам све наше грађане мушког пола који имају више од 50 година да ураде ПСА тест, који представља једноставну скрининг методу, и да на време евентулано открију проблем и реше га”, рекао је Тасић.
Он је додао да као мушкарац и као лекар сматра да ПСА тест мора да буде део опште културе мушког становништва.
Директорка Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” Верица Јовановић позвала је на ову врсту тестирања у “Институту за јавно здравље Батут” све грађане старије од 50 година, сваког радног дана од 8 до 18 сати и суботом од 8 до 14 сати.
“У случају када постоји позитивна породична анамнеза, односно ако неко у својој породици код најближих сродника, очева или браће, има дијагнозу рака простате, онда је једна врста предострожности потребна и раније, већ од 45. године живота”, навела је Јовановић.
Јовановић је казала да ће кампања трајати две недеље, а да се прегледи обављају без заказивања, без упута, као и да је довољно са собом понети лични документ.
“Уколико интересовање буде веће, кампања ће бити продужена”, додала је она.
Директор Клинике за урологију Универзитетског Клиничког центра Србије Зоран Џамић рекао је да је карцином простате најчешћи малигни тумор код мушкараца, али да оно што га чини посебно опасним јесте чињеница да не даје ниједан специфичан симптом који би пацијента одмах навео да потражи лекарску помоћ.
“Симптоми попут учесталог или отежаног мокрења, слабе млазности урина или осећаја неиспражњене бешике могу бити присутни и код бенигног увећања простате, што додатно отежава разликовање између доброћудног и злоћудног обољења. Управо зато већ годинама саветујемо мушкарцима да од средине пете деценије живота ако у породици постоји позитивна анамнеза, једном годишње раде ПСА тест, који мери концентрацију простата специфичног антигена у крви, и да обаве уролошки преглед”, нагласио је Џамић.
Он је додао да рано откривање карцинома простате даје могућност потпуног излечења и нагласио да повишен ПСА не значи аутоматски да мушкарац има рак.
” Може бити реч и о бенигном увећању или упали простате, што додатно
потврђује колико је важна процена уролога који ће на основу клиничког прегледа, ултразвука и ако је потребно, биопсије, дати тачну дијагнозу. Ако се хистолошки потврди постојање рака, процењује се проширеност болести, а мултидисциплинарни тим доноси одлуку о оптималном лечењу. У раној фази болест је потпуно излечива”, рекао је он.
Наглашава да пацијенти данас добијају терапију по највишим светским стандардима, као и да се очекује долазак роботске хирургије која ће додатно унапредити исходе лечења у Србији.
Председник Удружења пацијената “Уротакт” оценио је да предрасуде спутавају мушкарце да одлазе на преглед код уролога и разговарају о својим тегобама и проблемима.
“Чак и када се суоче са дијагнозом рака простате, многима је тешко да отворено говоре о својој болести и последицама које она носи, као што су импотенција или инконтиненција, иако оне могу значајно да утичу на квалитет живота. Забрињава податак да велики број мушкараца и даље не зна да постоји једноставан тест из крви, такозвани ПСА који може помоћи у раном откривању рака простате”, рекао је он.
ПСА тест је брза и једноставана анализа из крви, безболна је и неинвазивана и траје неколико минута.
Рак простате је трећи по учесталости малигни тумор код мушкараца у Србији, а од њега сваке године оболи око 2.500, док готово 1.000 мушкараца изгуби живот, али упркос овим поражавајућим подацима, ако се открије на време, рак простате може се излечити у више од 90 одсто случајева.
Кампању је покренуло Удружење пацијената “Уротакт”, у сарадњи са Институтом за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, а у оквиру вишегодишње едукативне кампање РТС “Рак је излечив”.
Мали: Радови на градилишту Експа у Сурчину напредују “пуном паром”
Преузмите андроид апликацију.