Почетна > Србија
Србија

По кућама широм Србије креће производња струје на енергију сунца

Компанија ,,Gruner Serbian“ из Власотинца прва је компанија у Србији која је постала купац и истовремено произвођач електричне енергије из обновљивих извора, а с овим првим комерцијалним купцем/произвођачем ЈП Електропривреда Србије закључила je уговор о потпуном снабдевању с нето обрачуном.
производња
Фото: Pixabay/PhotoMIX-Company

Ова компанија изградила је соларну електрану на крову производног објекта, инсталисане снаге 500 кW, а њеним прикључењем купац-произвођач користиће произведену електричну енергију за сопствену потрошњу, док ће вишак испоручивати у електроенергетски систем и тако знатно смањити трошкове за преузету електричну енергију која је купована на отвореном тржишту.

Осим с овом компанијом, ЕПС је потписао и уговоре с домаћинствима, која су поднела захтеве за закључење уговора о потпуном снабдевању с нето мерењем и о њима одмах обавестио оператора дистрибутивног система – ЈП Електродистрибуцију Србије.

Следећи корак је прикључење електране на електроенергетски систем, који је у обавези да уради оператор дистрибутивног система и то у року од пет дана од закључења уговора. Након прикључења, у наредних пет дана, оператор дистрибутивног система уписује крајњег купца у Регистар купаца–произвођача, који тако и стиче тај статус. Дакле, могућност да у Србији неко истовремено буде и купац и потрошач електричне енергије постоји и они који то желе могу да то и да ураде.

Еколошки пројекти постају доминантни.

По речима лидера за енергитику у ,,Deloitte“ Београд Жељка Марковића, улагање у соларне панеле, односно производњу електричне енергије из обновљивих извора енергије исплати се након десетак година, што је око половине века трајања соларних система. Уз то, остварује се и низ позитивних ефеката – штеди се сопствени новац, потом и енергија, повећава се производња зелене енергије и позитивно утиче на заштититу животне средине.

производња
Фото: Pixabay/NxTide

,,Висина улагање у овакве системе зависи од инсталисане снаге, а одређено је карактеристикама потрошње. Ако је, рецимо, месечна потрошња купца/произвођача 500 киловата, односно годишње 6.000 киловата, током месеца, односно године могу се производити те количине струје, које су довољне за његове потребе. У случају кад је потрошња купца/произвођача мања од редовне месечне, а производња на месечном нивоу, односно 500 киловата, што се углавном дешава лети, вишак ће се предавати у мрежу“, каже Марковић.

Различити уговори за домаћинства и фирме

Да би неко постао произвођач/купац, односно да би домаћинства и фирме које намеравају да производе електричну енергију из обновљивих извора за сопствене потребе, уз могућност да испоруче у систем вишкове енергије или преузму електричну енергију када им је то потребно, морају прибавити одговарајућу документацију. С домаћинствима се закључује уговор о потпуном снабдевању с нето мерењем, а с фирмама уговор о потпуном снабдевању са нето обрачуном. Суштинска разлика између нето мерења и нето обрачуна је да код нето обрачуна цена преузете електричне енергије не мора бити иста као цена по којој се испоручује електрична енергија у електроенергетски систем.

Пре подношења захтева за закључење уговора неопходно је да купац изгради електрану која користи обновљиве изворе енергије и чија инсталисана снага није већа од одобрене снаге прикључка објекта купца. Неопходно је и да се прилагоди мерно место, односно постави двосмерно бројило, као и да се оператору система достави потврда да су уређаји, инсталације и мерно место исправни и у складу са прописима и стандардима.

Ko ima pravo da se prijavi za ugradnju solarnih panela?

 

Преузмите андроид апликацију.