Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

По чему је посебна највећа новосадска пијаца и како је стекла свој назив?

Јавно комунално предузеће „Тржница“ броји десет градских пијаца, од којих је свака лоцирана у једном делу града. Свака од пијаца је по нечему посебна и позната у граду.
Фото: Градске инфо

Ми ћемо да поменемо једну од њих, ону највећу, која је понела занимљив назив и која се сваког викенда може похвалити великим бројем купаца са свих страна Новог Сада.

У питању је Најлон пијаца.

Када је настала Најлон пијаца и како је понела свој назив?

Најлон пијаца настала је пре 60-ак година, у другој половини 20. века. Данас се налази на адреси Темерински пут 1, односно са леве стране Темеринског пута, а у годинама када је основана она се налазила са десне стране Темеринског пута. Премештањем добила је на простору, те је тако данас чини површина од 38.000 метара квадратних. Ово је једна од ретких пијаца која продаје дословно све и на којој можете пронаћи и старо и ново, и свеже, и дотрајало, уникатно и ручно рађено. Наиме на овој пијаци продаје се и храна, гардароба, обућа, намештај, аутомобили, половне ствари, нове ствари, кожне ствари, кућни љубимци и све што вам падне на памет.

Фото: Градске инфо

Управо због тога што се на њој може пронаћи од игле до локомотиве, ова пијаца добила је статус најпознатије и најпосећеније новосадске пијаце. Нема особе која бар једном у животу није залутала на њу.

С обзиром да се говори о њеној свеобухватној понуди, крајње чудном и занимљивом шарму, треба истаћи да је ова пијаца то у старту, од свог оснивања била. Наиме, начин пословања и продаја ствари на овој пијаци одредила је и њено име. Најлон што се односи на вештачко влакно које се користи најчешће за покривање, била је основна јединица ове пијаце. Како је пијаца настала спонтано и самоорганизовано, људи су своје продајне ствари излагали на најлонима уместо на тезгама, што је допринело да ову пијацу прозову Најлон пијаца и да такав начин рада и даље остане препознатљив.

Фото: Градске инфо

На раширеном најлону стварно се свашта може пронаћи, од половних до нових ствари, старих и нових уређаја, играчака, антиквитета… Због тога често има и назив „Бувља пијаца“, што је аутентично за велике европске градове и у граду посебно због свих других градских пијаца које то немају.

Управо због спонтаног организвања, простора који је букиран, овде се може пронаћи скоро 3000 продајних места, што је нервероватан број за чути, али и видети.

Једном када се на Најлон пијацу крене, тешко се стаје…

Због тога је посебан доживљај да се оде на Најлон пијацу викендом, разгледа и борави заједно са још десетине хиљада посетиоца који дођу на њу.


Matilda – ime koje je poznato starijim Novosađanima, jer se njime označavao jedan predmet – saznajte koji je to predmet i šta je bila njegova svrha

Преузмите андроид апликацију.