Почетна > Свет
Свет

Плећаш: Нуклеарке сигурне, нуклеарна енергија будућности

Научни саветник и председник Надзорног одбора у предузећу Нуклеарни објекти Србије Илија Плећаш изјавио да су нуклеарке у Европи потпуно сигурне, да грађани не треба да стрепе, оценивши да је нуклеарна енергија једина будућност, јер ће за 250 година нестати других енергената. Ратни сукоби у Украјини, која има четири нуклеарке, поново су покренули причу о њиховој сигурности.
Фото: Unsplash/Dan Meyers

Од 440 нуклеарних електрана у свету трећина је у Европи, а Финска је пустила у пробни рад нову нуклеарку како би надоместила мањак струје.

Плећаш је рекао РТС – у да су нуклеарке, поготово треће генерације, апсолутно сигурне.

„Када се десио Чернобиљ 1986. године, то је била нуклеарка прве генерације која чак није ни имала кров. Зато се и десило да је сва контаминација отишла и преплавила целу Европу, то је било јако опасно и велика штета је нанета“, каже Плећаш.

Објаснио је да друга и трећа генерација нуклеарки имају велики бетонски зид који практично стоји изнад реактора и има двоструку сврху, прво да спречи да дође до повреде самог реактора под утицајем, рецимо пада авиона, јер нуклеарка може да издржи и пад средњег путничког авиона.

„Друга сврха тог зида је да у случају да се деси нека реакција која није добра да не могу контаминанти да изађу, бар у прво време, док стучњаци не реагују“, додао је он.

Плећаш указује да је потврђено да дрон који је пао у Загребу није могао да нанесе никакву штету нуклеарној електрани „Кршко“.

По мом мишљењу, нуклеарке у Европи су засад потпуно сигурне, поручује Плећаш.

Он је подсетио је да је након катастрофе у Чернобиљу, у Југославији донет мораторијум на градњу нуклеарних електрана и да је он још на снази, али и подсетио да су Хрвати и Словенци „поцепали“ тај закон и имају свој нуклеарни програм.

„Србија је окружена са 18 нуклеарки на 400-500 километара од наше границе. Довољно би било да се нешто деси у Бугарској у Козлодују и да за два сата ветар то нанесе“, додао је он, додавши да тај мораторијум нема никакву сврху у Србији.

Истиче да је тај мораторијум спречио и младе да студирају нуклеарне технологије и да 25 година немамо стручњаке из те области.

Од почетка ратног сукоба у Украјини, у светској јавности доста је и дезинформација о радијацији, па у страху од зрачења грађани у Италији, Аустрији, Белгији људи купују таблете јода, а Плећаш поручује да је то потпуно непотребно и чак опасно.

„Заштитом људског здравља треба да управљају лекари. Ми имамо наш директорат који је у сталном контакту са Међународном агенцијом за атомску енергију и њихов задатак је да пренесу све информације које цео свет треба да их зна и шта и како треба реаговати поготову по питању заштите грађана“, додаје он.

И поред свих ових дешавања, ни Европа ни свет се не одричу нуклеарне енергије, а у припреми је градња чак 100 нуклеарки. А због енергетске кризе, Немачка и Белгија спремне су и да одложе затварање својих преосталих нуклеарки.

„Ја сам апсолутно сигуран да је нуклеарна енергија једина будућност, јер кроз 200-250 година нестаће других енергената – угља, нафте, гаса неће бити. Остаће једино нуклеарна енергија та која ће надоместити све остало. Само земље које размишљају о нуклеарној енергији – Кина, Индија, Јапан, Кореја – морају да граде нуклеарке да би обезбедиле своју индустрију и просперитет“, објашњава Плећаш.

Tužilac traži zatvor: Krivica Gucatija i Haradinaja dokazana

 

Преузмите андроид апликацију.