Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић и декан Технолошко-металуршког факултета у Београду Петар Ускоковић потписали су данас уговор, на основу којег ће факултет за потребе министарства израдити Програм за циркуларну економију.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2021/07/pexels-singkham-1108572-1-300x200.jpg)
Програм ће обухватати пратећи акциони план за период од три године.
Вујовић је навела да је ово значајан плански документ, јер ће трасирати правац деловања у наредном периоду, како би у Србији заживео модел циркуларне економије.
,,Како бисмо што успешније прошли кроз транзицију ка кружној економији, за нас су од велике важности стратешка документа. Зато је на нашим партнерима, Технолошко-металуршком факултету, велика одговорност, посебно имајући у виду да овај концепт обухвата више различитих сектора. Што више будемо радили на примени овог модела, то ћемо пре стићи до крајњег циља, а то су одржив развој и смањење климатских промена, уз очување ресурса и енергетске стабилности Србије и отварање нових, зелених радних места“, рекла је Вујовић.
Модел циркуларне економије је, према њеним речима, циљ којем је Србија посвећена и на који се определила потписивањем Зелене агенде за западни Балкан. Циркуларна економија је један од пет стубова за даљи развој региона.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2021/07/recycling-5532940_1920-1-300x200.jpg)
Технолошко-металуршки факултет је у обавези да изради и достави Министарству заштите животне средине Програм за циркуларну економију и пратећи акциони план за период од три године, који ће бити у складу са Законом о планском систему.
Циљ је да се са линеарног модела, према којем се настали отпад одлaжe на депонију, пређе на циркуларни чија је суштина у мањој потрошњи сировина и енергије и самим тим мањој количини насталог отпада, који се даље рециклира и враћа у употребу кроз нови производ и нову вредност.
Овај принцип је изнад процеса управљања отпадом, јер полази од тога да се рационално користе ресурси и енергија на одржив начин.