Почетна > Бизнис
Бизнис

Плаћање криптовалутама у Србији и даље на црно

У јавности се може чути да код нас чак 200 000 грађана поседује неку криптовалуту попут биткоина или итиријума па се намеће питање шта они с њима могу да раде, односно да ли у Србији могу да плате неку робу или услугу.
Фото: Unsplash/Pierre_Borthiry

Одговор на ово је врло кратак – легално не могу, а то подразумева заштиту државних органа, а уколико хоће да ризикују могу ако нађу неког код кога могу то да учине.

Након контроле централне банке десетак правних и физичких лица морало је да обустави неовлашћено пружање услуга.

Ова материја уређена је Законом о дигиталној имовини, а у Народној банци Србије (НБС) наводе да од почетка примене закона у јуну ове године, нису издали ниједну дозволу за пружање услуга у вези са виртуелним валутама, али је НБС поднето неколико захтева за давање те дозволе, о чијем одлучивању је поступак у току.

„У Србији тренутно није допуштена замена биткоина и других виртуелних валута за продату робу или пружене услуге, нити ће таква замена бити дозвољена све док НБС не изда прву дозволу за пружање услуге прихватања или преноса виртуелних валута. Та услуга подразумева да њен пружалац од потрошача прихвата одговарајућу вредност виртуелних валута, која одговара цени продате робе или пружених услуга том потрошачу, замењује је за одговарајући износ динара и преноси тај износ на одговарајући рачун трговца који искључиво добија динаре, а не виртуелне валуте”, кажу у НБС.

Упозоравају грађане да приликом улагања средстава у куповину биткоина или других виртуелних валута и обављања трансакција с тим валутама треба да буду опрезни и свесни да то чине на сопствену одговорност, као и да коришћење услуга пружалаца услуга који нису лиценцирани и над којима није успостављен надзор носи финансијске ризике и за последицу може имати потпуни губитак новчаних средстава и друге имовине.

Ни Република Србија, ни НБС или Комисија за хартије од вредности, не сносе одговорност за било коју штету или губитке које буду имали имаоци виртуелних валута или других облика дигиталне имовине, а те губитке не сноси ни пружалац услуге, већ искључиво корисник дигиталне имовине.

Isplata prve i druge mesečne rate učeničkih stipendija i kredita

 

Преузмите Андроид апликацију.