Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Плач није једини начин да вам беба каже да је гладна

Плач није једини начин да новорођенче каже шта жели, користи се у комуникацији и другим деловима тела.
Фото: Pixabay/jelly

Бебе комуницирају чим се роде, иако њихови родитељи још не знају да читају њихов језик. Опште је познато да то раде плачем, а наводно постоји чак 9 врста плача којима новорођенче може да покаже шта му треба.

Како се бебин мозак развија и стварају нове синапсе, комуникација постаје богатија, а у њу улазе различити покрети тела. Док храните и бринете о беби, полако почињете да усвајате њен говор тела, а свака препозната потреба ствара нови знаковни језик којим новорођенче комуницира.

И не само то, дете од најранијих дана добија осећај сигурности и повезаности са родитељима. Али од почетка, док бебе не развију своју комуникацију, неки рефлексни покрети, карактеристични за већину новорођенчади, могу указати на то шта дете треба или жели.

Говорe рукама

Осим што плаче, да би вам новорођенче дало до знања да је гладно, користи се и рукама. Истраживања су показала да када им стомачићи осете глад, они чврсто стисну шаку у песницу. Чим почнете да их храните и док се стомак пуни, они полако ослобађају прсте и потпуно отварају шаку.

Усне и језик

Сисање је рефлекс са којим се бебе рађају. Када осете глад, мозак стимулише потребу за сисањем и то вам дају до знања својим језиком и уснама. Овај знак можете препознати по шмекшању, померању усана, увлачењу ваздуха, свим радњама које су укључене у сисање. Уз све то, новорођенче инстинктивно окреће главу према дојци.

Очи

Старије бебе обично су већ усвојиле рутину ‘једи-играј се-спавај’. Али знају да кажу на свом језику да су расположени за игру. Очи су им широм отворене, траже контакт, смешкају се и пружају руке према вама. Посебан доживљај је посматрати своје дете од првих дана живота и успоставити комуникацију са њим. Ово ствара посебну везу, која остаје дубоко забележена у мозгу детета и ствара основу за везу током целог живота. Стога, посматрајте своју бебу и уживајте у првој комуникацији са њим.

Kako da pravilno opomenete svoju decu, a da im ne uništite samopouzdanje

Преузмите андроид апликацију.