Почетна > Бизнис
Бизнис

ПКС: Кроз програм дуалног образовања биће понуђено 4.000 радних места

У Привредној комори Србије (ПКС) данас је одржан „Дан дуалног образовања“ на којем су учествовали представници 31 компаније које сарађују са 22 школе из Београда на моделу учења кроз рад, с циљем да се матуранти и њихови родитељи упознају са предностима оваквог модела образовања.
Фото: Танјуг/Бобан Ристић

Привредници су најавили да ће ове школске године понудити нешто више од 4.000 места за рад за будуће средњошколце, а компаније и ментори представили су будућим средњошколцима предности учења кроз рад и ближе их упознали са могућностима професионалне оријентације.

Директорка Канцеларије за дуално образовање Владе Србије Габријела Грујић указала је на то да млади који се одлуче за дуални модел образовања имају прилику да стекну значајно искуство савременог учења у компанијама, које је примерено и прилагођено данашњој дигиталној ери и технолошком развоју.

„Истовремено, унапређен квалитет дуалног образовања омогућује компанијама да добију младе, образовне, креативне људе са развијеним кртичким мишљењем, које ће њихове компаније чинити одрживом али и иновативном“, истакла је Грујић.

Руководилац центра за едукацију и дуално образовање у ПКС-у Мирјана Ковачевић изјавила је за Тањуг да ће у наредној школској години бити понуђена 72 образовна профила.

У програму, према њеним речима, за сада учествује око 850 компанија, а очекују се да ће у наредној школској години бити чак 950, као и да ће одзив ученика бити већи.

„У дуалном образовању до сада укупно је обухваћено 13.000 ученика и многи од њих су већ завршили овај модел образовања, а потом се запослили у компанијама у којима су прошли кроз практичну наставу“, нагласила је Ковачевић.
Како је каже, око 50 одсто ученика који су завршили овај програм раде у струци, а они који нису, наставили су школовање даље, што је важна порука да овај модел обазовања не зауставља развој каријере, већ пружа могућност и даљег школовања и напредовања.

Фото: Танјуг/Бобан Ристић

Она је и навела да компаније подржавају такво размишљање младих и стипендијама подржавају њихово даље усавршавање.

Ученица Саобраћајно-техничке школе у Земуну Милица Живановић, која похађа смер саобраћај и логистика, сматра да је дуално образовање значајно за све младе људе и да им омогућава да своје теоретско знање које стекну у школи, могу да примене практично и у компанијама.

„Ментори из компаније у којој тренутно радим, омогућили су ми да научим све у вези са саобраћајем и логистиком, а изузетно су посвећени свима“, рекла је Живановић и додала да је током школовања, на овај начин стекла три године радног стажа.

Менаџер за људске ресуресе у компанији Делта Ауто Јелена Бошковић Мартиненко изјавила је то предузеће од прошле године укључено у програм дуалног образовања и да тренутно има деветоро ученика из средње машинске школе.
„Схватили смо значај дуалног образовања и увидели какав утицај може да има на раст и развој наше компаније.

Одлучили смо да наставимо да учествујемо у овом програму и аплицирали смо за пријем нових ученика“, рекла је Бошковић Мартиненко.

Она је додала да Делта Ауто омогућава ученицима раст и едукацију по највишим образовним стандардима.

„Дан отворених врата дуалног образовања“ у наредном периоду биће организован у још 11 градова у Србији.

 

Produktna berza: Prošle nedelje velika ponuda kukuruza, a malo kupaca

 

Преузмите андроид апликацију.