На данашњи датум 18. октобра 1692. године изграђена је Петроварадинска тврђава, један од најпознатијих симбола Новог Сада.
Изградња друге по величини тврђаве у Европи (већа је само она у Вердену у Француској), трајала је 88 година, од 1692. до 1780. године. Будући да се градила у периоду захваћеном ратним сукобима, јасно је да је њена сврха у почетку искључиво била да служи као војно утврђење.
Због свог доброг стратешког положаја добила је надимак „Гибралтар на Дунаву“, а због начина градње и бурне ратне историје верује се да има девет живота. Петроварадинска тврђава, добила је и епитет „неосвојиве“, јер је одолела је османском нападу 1694. године, да би 1716. године насупрот свим очекивањима, принц Евгеније Савојски извојевао једну од највећих победа над османском војском.
Тврђава је остала непокорена и током Мађарске револуције (1848/49). У Првом Светском рату, спасила ју је њена лепота, када ју је поштедео пуковник Краљевине Југославије Драгош Ђелошевић, да би њен спацилац у Другом светском рату био Италијан Ђилдо Песапанео.
Као искључиво војни објекат служила је све до 1948. године, док је под заштиту државе стављена 1951. године. Данас Петроварадинска тврђава је пре свега значајна због свог културно-историјског реномеа.
На њој се налазе Музеј, хотели и ресторани, атељеи и галерије, академија уметности, астрономска опсерваторија, планетаријум, док је у подножју планирана изградња Ботаничике баште. Осим туриста, љубитеља историје и уметности на Петроварадинску тврђаву сваког лета долазе и посетиоци из читавог света на Егзит, један од најпопуларнијих музичких фестивала у Европи и свету.
Поводом рођендана тврђаве питали смо грађане Новог Сада, да ли знају колико година броје зидине овог монументалног здања. Њихови одговори били су симпатични, на моменте и урнебесни, али су Новосађани показали да ипак донекле познају историју свог града.
„Nešto sa mostom…“ Evo koliko novosadski studenti poznaju dela Ive Andrića (ANKETA)
Преузмите андроид апликацију.