Портпаролка ЕУ, Ана Писонеро, каже да се од Србије, као земље кандидата очекује постепено усклађивање са ЕУ одлукама, укључујући и тренутне мере уведене против Руске Фердерација због напада на Украјину.
Она је тако одговорила на данашњој конференцији за медије на питање албанских медија о „корацима Комисије“ због одбијања Србије да уведе санкције Русији , али и „једина у Европи“ остави отворен ваздушни коридор за Русију, у Бриселу понављају које су обавезе Србије у приступном процесу.
Писнонеро није могла ни да потврди да је Европска комисија добила писмо девет европских парламенатраца који су тражили замрзавање приступних преговора са Србијом због одбијања Београда да се усагласи са ЕУ санкцијама против Русије.
„Објаснили смо већ да се од кандидатских земља као што је Србија очекује да се постепено усклађују са ЕУ позицијама и одлукама када је реч о спољним и безбедносним питањима. ЕУ је донела оштре мере због кршења међународног права, а од кандидата се очекује постепено усклађивање“, рекла је Писонеро.
У Европској комисији додају да немају коментар на питање о отвореном ваздушном простору Србије за летове ка Русији.
Девет посланика Европског парламента из словеначких, бугарских, холандских и балтичких либералних опција, објавили су током викенда писмо који председницу Европске комисије, Урсулу фон дер Лајен и шефа дипломатије ЕУ, Жосепа Бореља, позивају да „још једно позову власт у Србији да се ускладе са заједничком ЕУ позицијом према Русији“, а да у супротном „привремено замрзну приступне преговоре и финансијску помоћ земљи“.
Србија као земља кандидат за чланство у ЕУ, према важећем Оквиру за приступање који су усагласиле све државе чланице, укључујући и државе поменутих посланика, није у обавези да се до самог уласка у Унију у потпуности усклади са Заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ.
Оквир за приступање који представља важећа правила приступног процеса Србије предвиђа управо постепено услаглашавање до тренутка уласка у чланство када би оно морало да буде стопроцентно.
ЕУ Србији до овога тренутка није дала временски оквир могућег пријема у чланство и условљава га реформама и решавањем односа са КиМ.
Преузмите андроид апликацију.