Шеф представништва Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић сматра да је писмо седморице конгресмена председнику САД Џозефу Бајдену у којем се жале на политику председника Србије Александра Вучића, најновија акција удружених албанских и бошњачких заједница у САД.
„Имали су демонстрације у Њујорку, лобирали су последњих четири пет седмица, долазили су у Конгрес и мислим да је то писмо резултат њиховог рада“, рекао је Кесић синоћ за Танјуг.
Он појашњава, да ако се погледа ко су потписници, јасно се види да су то људи који су радили у корист или бошњачке заједнице или албанске заједнице, тако да је по њему то доказ да су те заједнице веома активне и да ту постоји један план рада са лобирањем Конгреса и администрације.
„Покушали су да направе једну резулуцију која осуђује Србију и Републику Српску и мислим да раде и даље на томе, али ово писмо је њихова најновија акција”,нагласио је Кесић.
Он каже и да је тешко проценити какве ће последице ова акција имати, јер се потпуно поклапа са изјавама америчког изасланика за Западни Балкан Габријела Ескобара, који према оцени Кесића, у новој функцији гледа на ситуацију као што је на њу гледао 1990-их година.
Кесић сматра да је за Ескобара, према изјавама које даје, главни проблем такозвани „српски национализам” и да његове најаве и претње које износи у јавност улазе потпуно у корист оваквим лобирањима од стране албанских, бошњачких и такозваних црногорских заједница које гледају на Србију и Републику Српску као претњу националним интересима тих народа и заједница.
Он такође наглашава да, иако постоји синергија тих заједница и неких људи у америчкој администрацији, није уверен да то може да покрене промену ситуације на Косову и Метохији или Републици Српској, пошто по њему у администрацији не постоји тренутно пуно простора да би се бавили питањима на периферији америчких интереса.
Rama: Sadašnji pristup o Otvorenom Balkanu Prištinu nikuda ne vodi
Преузмите андроид апликацију.