Људи већ хиљадама година теже да постигну савршено обликовано тело, а није ни тајна да су стари Грци исправљали своје телесне недостатке гимнастиком.
Ако желите да „пробудите“ своје успавано тело, решите се килограма које сте добили током трудноће или исправите држање свог тела, онда ћете у пилатесу пронаћи савршеног партнера у остваривању свога циља.
Наиме, овим популарним начином вежбања активира се, јача и издужује не само површинска, него и дубока мишићна мускулатура.
Шта је пилатес?
Утемељивач ове технике, Џосеф Х. Пилатес, је почетком 20. века осмислио методу обликовања тела која обједињује елементе физиотерапије, јоге, класичног балета, па чак и кинеске акробатике.
С тога, није чудно што су у његов студио на Менхетену најчешће долазили људи из плесне заједнице, док се тек у касним 1990-има круг заинтересованих почео да се шири и на спортисте којима је пилатес био допуна постојећим тренинзима, поготово у јачању и побољшању снаге и флексибилности.
Пилатес је састав вежби које се изводе врло лагано, прецизно, кроз мали број понављања, уз обавезну контролу дисања и без прекида између две вежбе.
Код овог принципа вежбања врло је важна и визуализација начина вежбања како би се што прецизније изводили покрети.
Преко 300 пилатес вежби, реквизита (међу којима је најпознатија пилатес лопта) и справа помоћи ће вам да ојачате и обликујете мишиће, ублажите умор и стрес, те побољшате равнотежу и општу координацију.
Три најбоље пилатес вежбе за почетнике
Пилатес метода вежбања придаје велику важност доњем делу трупа, односно мишићима трбуха, доњег дела леђа, карлице, горњег дела бедара и задњице.
Ако вежбате само 10 минута дневно сваки други дан, врло брзо ћете приметити бројне психо-физичке промене на себи, од смањеног опсега у струку и бедрима, па све до повећања општее енергије тела и здравијег сна.
Без обзира да ли ћете их радити код куће или у фитнес центру, представљамо вам три пилатес вежбе за почетнике које могу изводити сви без обзира на годиште, пол и физичку кондицију.
1. Стотина (Hundred)
Прва вежба је вежба дисања. Овом вежбом треба подстаћи крвоток и на тај начин загрејати тело и припремити га за вежбе које следе.
Поставка: Лезите на струњачу, подигните главу, врат и рамена од пода, опружите руке поред бокова. Ноге подигните под углом од 90 степени. Ако сте почетник, довољно је да само савијете ноге и оставите стопала на земљи. Напреднији ниво захтева да ноге подигнете ка плафону.
У овом положају, ударајући рукама као по површини воде, изводимо вежбу. Дишемо удахом на нос, а издахом на уста, што је карактеристично за све предстојеће вежбе. Вежба броји 100 удараца рукама.
2. Кружење једном ногом (One Leg Circle)
Вежба јача и истеже ногу у корену кука.
Поставка: лежећи на средини струњаче, привлачимо једну ногу ка себи (на тај начин је припремамо за извођење вежбе), пружамо је високо у плафон и кружним покретима, не померајући тело, исписујемо кругове на плафону.
Удахом започињемо круг и издахом завршавамо.
Вежба замене: савијена нога у колену и такође кружење ногом из корена кука. Урадите 5-8 понављања, како кружењем ноге на једну страну, тако и кружењем ноге на другу страну.
3. Истезање кичме (Spine Stretch Forward)
Вежба истеже доњи део леђа и задњу ложу. Помаже поспешивању чишћења плућа. Учи нас како да седимо изнад и ван кукова, користећи центар моћи.
Поставка: за почетак издахните ваздух и седите. Седите тако што ћете се истезати ка плафону (телом), ноге у ширини струњаче и опружене, колена гледају ка плафону. Руке постављамо у равни са раменима испред себе, паралелно са струњачом. Рукама се истежемо на напред, врат прати истезање кичме на напред и руке такође прате висину рамена. Издахом се враћамо назад у почетни положај.
Преузмите андроид апликацију.