Пијачарство у Србији је у веома деликатном положају због промене начина размишљања купаца, промена токова робе и услуга због тога постоји велики изазов како да пијачарство опстане и у каквој форми, речено је данас у Привредној комори Србије (ПКС), где је одржана свечана седница Пословног удружења Пијаце Србије поводом 20 година рада, као и тематска расправа „Пијаца новог доба“.
Секретар Удружења за комуналне делатности ПКС Далибор Јокнић је истакао да је жеља да се заједно са надлежним министарствима направи оквир да пијаце буду боље место за грађане и да опстану на тржишту као један од канала продаје робе.
Извршни директор Пословног удружења Пијаце Србије Саво Дувњак је навео да је промет на пијацама прошле године био већи за 21 одсто у односу на претходну годину у текућим ценама, али да то не значи да је промет реално растао јер су цене производа у том периоду биле веће за више од 30 одсто.
„Пијаце данас имају око 16 одсто тржишног удела у укупном промету у продаји пољопривредних производа на територији Србије, што је тренд који пада у односу на последњих десетак година“, рекао је он и додао да је некада трећина пољопривредне производње пласирана на пијацама
Оваква ситуација је према његовим речима и очекивана јер се пијаце суочавају са све израженијом конкуренцијом, превенствено супермаркета и мегамаркета, а у новије време и новим облицима трговине као што је електронска трговина, достава на кућну адресу и слично.
Дувњак је навео и да је на пијацама све мање пољопривредних произвођача и да су закупци све старији, па је њихова просечна старост 57 година.
„Радимо како бисмо пољопривредне произвођаче стимулисали да их буде више и данас ћемо покренути иницијативу да се стопа ПДВ-а за наплату пијачних услуга непосредним пољопривредним произвођачима који продају своје производе смањи са 20 на 10 одсто“, рекао је Дувњак.
Помоћник министра за трговину Жарко Малиновић је навео да се рад на измени закона о трговини приводи крају и указао да је легалан рад на пијаци нешто сасвим друго од онога када се под маском организације разних догађаја прави хибридна пијаца.
„Јединице локалне самоуправе праве те хибридне пијаце и овим проблемом се између бави закон којим припремамо. Скинућемо део надлежности који је раније повераван локалним самоуправама јер је неприродно да неки ниво државне власти сам себи конкурише па градске пијаце имају нелегалног конкурента у хибидној пијаци“ , рекао је Малиновић.
Према његовим речима циљ је да се малим произвођачима омогући да кроз пијацу имају канал продаје својих производа као и да се грађанима пружи комунална услуга коју обезбеђују пијаце.
Ministarstvo prosvete uputilo školama Stručno uputstvo za darovite učenike
Преузмите андроид апликацију.