Професор на Правном факултету у Београду Владан Петров изјавио је данас да није изненађен тиме што је интересовање матураната за упис на државне факултете опало и подсетио да је од почетка блокада указивао на бројне негативне последице које ће из тога произаћи.

Он је за Тањуг рекао да се на Правном факултету око 50 кандидата мање пријавило у односу на прошлу годину и оценио да од професора на факултету, управе, декана и свих људи који ће да раде свој посао у складу са законом зависи каква ће ситуација бити следеће године.
Петров је рекао и да је Наставно научно веће донело одлуку да се испитни рокови организујуи у августу, септембру и октобру, и да почну од 9. августа.
“Три дана након те одлуке она није стављена на сајт факултета. Када је било потребно давати нека саопштења од којих су многа била чињенично неутемељена, управа факултета је брже боље таква саопштења стављала на сајт. Још увек чекамо да се та одлука озваничи, да буде објављена”, навео је он.
Петров је напоменуо да је умерено оптимистичан око полагања испита зато што број испитних рокова, згуснутост испитних рокова и кратки рокови са кратким паузама могу да буду мач са две оштрице.
Он је поручио својим студентима да иако је ова академска година изгубљена најмање њховом кривицом, студенти треба да покушају да ураде све што је до њих како би изашли са најбољим могућим резултатом из свега овога, и истакао да је сваки положени испит у оваквим условима велика академска победа.
Академска срећа и задовољство се тешко могу остварити у условима стварних и потенцијалних блокада, рекао је професор и додао да би млади људи могли да се радују својој будућој академској каријери потребно је обезбедити минималне услове регуларности, што држава сада полако почиње да чини.
“Морамо бити свесни да је ово година у којој се овај процес није до краја окончао. Ми ћемо многе стратешки негативне последице тек да осетимо. У великој мери ће то зависити од тога да ли ћемо за коју недељу имати мало више професора од Чедомира Антића, Владимира Вулетића и мене да схвате колико је за национални и културни идентитет неопходно сабирање свих здравих снага у друштву и позивање младих људи да дођу, да се не плаше”, навео је он.
Коментаришући деблокаду Филолошког факултета у Београду и прекид физичке блокаде Високе здравствене школе у Земуну након чега су студенти у блокади блокирали излаз из зграде директорки и професорима, Петров је рекао да се тренутно налазимо у периоду који је председник Србије Александар Вучић назвао “временом одговорности”, а који је заправо почетак утезања правне државе.
Петров је истакао да с обзиром на то да се дошло у фазу када је потребно да тај живот крене даље, јер је превише дуго био блокиран, мора да дође и до оваквих ситуација, и додао да срећом нема већих инцидената и прекомерне употребе силе.
“Ради се све у складу са законом и омогућава се полагање пријемних испита јер је то у академском свету први наредни корак да би могли да се надамо да ћемо спасити ову академску годину”, поручио је професор.
Вучић са делегацијом “HBIS Group” о сарадњи, изазовима и плановима за будућност
Преузмите андроид апликацију.