Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Пет радних навика које указују на депресију

Депресија је стање менталног здравља које се може манифестовати као видљива туга и исцрпљеност, али се често може појавити и на неочекиване начине.
Фото: Pexels/Kampus production

На послу пролазите кроз успоне и падове, али ако тешки дани постану свакодневна појава, можда је реч о ономе што доживљава 280 милиона људи широм света: о депресији.

– Симптоми депресије на послу могу да вам се пришуњају, а уобичајено је да будете строги према себи, уместо да их препознате какви јесу – рекла је психотерапеуткиња Шенон Гарсија.

Упорно осећање безнађа, смањено уживање у активностима, губитак или добијање на тежини, поремећаји спавања, умор, осећај безвредности или тешкоће у концентрацији јесу симптоми депресије, открива психолог Рајан Хоус.

Гарсија, Хоус и социјална радница Алишја Велез навели су пет радних навика које су уобичајени знаци латентне депресије.

Радите више него обично да бисте избегли одлазак кући

Депресија може изгледати другачије за свакога. Неки сарадници можда никада неће препознати да се боримо са депресијом јер и даље функционишемо као вредни и поуздани запослени.

– За успешне професионалце, који су своју каријеру изградили захваљујући достигнућима и признањима на послу, депресија може изгледати активнија – истиче социјална радница Алишија Велез.

Она тврди да похвале и признања на послу помажу таквим људима да се осећају боље.

Некада сте били друштвенији, али сада избегавате колеге са посла

Начин на који комуницирамо са колегама на послу може нам помоћи да схватимо да ли је то само лош дан или нешто озбиљније. Велез истиче да су повлачење од колега и изолација два уобичајена знака депресије.

– Ово може изгледати као да је неко ко је раније активно учествовао на састанцима сада тиши, седи у задњем делу просторије или чак потпуно пропушта састанак. Можда запослени више не учествује у активностима ван радног места или после радног времена. Он или она би могли да нађу начине да избегну интеракцију са колегама или менаџерима – објаснила је она.

У екстремним случајевима особа која показује такво понашање може имати проблема на послу и бити у опасности да изгуби посао, што такође може резултирати циклусом срама и кривице, напомиње Велез.

Континуирано пропуштате рокове и састанке

Ако пропуштате рокове или вам чак сам долазак на посао постане свакодневна борба, то такође може бити симптом депресије, каже Хоус.

– Познавао сам некога ко је уживао у свом послу, био је активно укључен у пројекте и имао доста контакта са својим сарадницима. Када је постао депресиван, почео је да касни на посао. Осим тога, каснио је са роковима, престао је да иде на ручкове са колегама и постао веома критичан према себи, а и према њима – рекао је психолог.

Све ове промене, каже, приметиле су његове колеге и шефови, који су му прилазили и подстицали га да потражи помоћ. На срећу, успео је да се избори са тим уз комбинацију промене исхране и сна и примене антидепресива. Осећао се боље у року од неколико месеци.

Осећате бес на послу

– Депресија вас може учинити раздражљивим – упозорава Гарсија.

Ако нам честа ометања одвлаче пажњу на послу, то би могао бити сигнал да се дубље истражи узрок. Људи са депресијом суочавају се са симптомима отвореног или потиснутог беса и могу учинити своје колеге метом свог беса.

Губите мотивацију или интересовање за посао у којем сте некада уживали

Постоји разлика између једнократног досадног задатка и забрињавајућег обрасца апатије. Гарсија саветује да покушамо да приметимо промене у томе како се осећамо према послу који нам је некада причињавао задовољство.

– Можда ћете се наћи како буљите у екран, претварате се да сте заузети или радите било шта осим онога што треба да радите – објаснила је она.

Ако се препознамо у овим знацима, стручњаци предлажу следеће:

– слушати шта нам тело говори о здрављу

– разговарати са вољеним особама или онима од поверења о томе како се осећамо

– тражити стручну помоћ

– схватити да мале победе чине разлику

Важно је запамтити да иако је депресија озбиљно стање менталног здравља које погађа милионе људи сваког дана, она се може контролисати.

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке