Почетна > Свет
Свет

Пет најпознатијих музеја на свету

Највећи светски градови чувају највеће светске колекције уметности и артефаката икада створених. Неки су толико необични да вреди посетити град само да бисте провели сате или чак дане да им се дивите.
Фото: Unsplash/Dat Vo
Лувр (The Louvre) Париз

Дуги редови испред улаза познатог музеја значе само да вреди чекати. Мона Лиза Леонарда Да Винчија је најпознатији експонат, али се овде налази мноштво других драгоцености људске цивилизације, из Египта, Азије, античке Грчке и Рима.

Музеј Лувр се налази у Палати Лувр (Palais du Louvre) која је зачета изградњом тврђаве у касном 12. веку у време владавине Филипа II. Остаци тврђаве су видљиви у подруму музеја. Ова грађевина је била проширена више пута и тако се формирала Палата Лувр која је служила као француски двор.

Палата Лувр има 3 крила: Ришеље, Виши и Денон.

Фото: Pexels/Pixabay
Ермитаж (State Hemirate Museum) Санкт Петербуг

Овај цењени музеј има највећу колекцију слика на свету. Поред тога представља и једно задивљујуће место, које покрива историју света од каменог доба до данашњих времена, а посебно су импресивне Златне собе са својим златним драгуљима.

Налази се у Санкт Петербургу и ово је највећи музеј уметности на свету по галеријском простору. Основан је 1764. године када је царица Катарина Велика набавила импресивну колекцију слика од берлинског трговца Јохана Ернста Гоцковског.

Музеј Ермитаж има своје филијале у: Амстердаму, Казању, Лас Вегасу, Лос Анђелесу и Ферари. Ермитаж је део градског подручја Санкт Петербурга које је као споменик Светске баштине под заштитом Унеска.

Фото: Unsplash/Maria Rodideal
Британски музеј (The British Museum) Лондон

Овај музеј чува преко милион уметничких дела из целог света. Његове галерије су посвећене Египту, Грчкој, римској цивилизацији, Азији, Африци и средњовековној Европи, пратећи људску историју и културу. Праву драгоценост представљај Елгинов мермер који је некада украшавао Партенон у Атини.

Музеј је први пут отворен за јавност 15. јануара 1759. године, док су музејске колекције биле су доступне свима а сам улазак у музеј био је бесплатан. Музеј је од тада отворен без већих прекида а улаз је и данас слободан.

Годишње га посети преко 4 милиона људи.

Фото: Unsplash/Viktor Forgacs
Египатски музеј (The Egiptian Museum) Каиро

Као што можете да претпоставите, овде се налази најкомплетнија колекција египатске уметности на свету. Поред популарне собе мумија, познати су и артефакти из Тутанкамонове гробнице.

Музеј је основан 1835, али се више пута селио због периодичних поплава Нила. Садашња зграда изграђена је 1900. године, по плановима француског архитекте Марсела Дурњона у неокласичном стилу. Ова зграда са збирком уметнина је отворена за јавност 1902. године.

Данашња институција одговорна за Египатски музеј је Врховно египатско веће за старине.

Фото: Pexels/Spencer Davis
Галерија Уфици (Uffizi Galleries) Фиренца

Ова палата из 16. века чува стотине ремек-дела, укључујући чудесне ренесансне скулптуре и Ботичелијево чувено Рођење Венере, међу осталим веома признатим ремек-делима из доба ренесансе.

Првобитна намена ових зграда, подигнутих у периоду 1559—1581. године, била је да служе као архиви и бирои Фиренце. Италијанска реч уфици (uffici) значи бирои.

Архитекте су били Ђорђо Вазари, Бернардо Буонталенти и Алфонсо Париђи Млађи. Временом, овде су се сакупљала уметничка дела, тако да је ова збирка за јавност отворена 1765. године.

Галерију Уфици годишње посети преко 1,5 милиона посетилаца, а посећеност константно бележи раст, те је током 2013. године музеј обишло 1.870.708 посетилаца.

Фото: Unsplash/Matt Twyman

U Indoneziji piton usmrtio ženu i celu je progutao

Преузмите андроид апликацију.